Երևանում կրկին խոսեցին "Աջափնյակ" մետրոյի կայարանի մասին
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հունվարի 12-ին կայացած ընտրակարգային խորհրդակցության ժամանակ հիշեցրել է «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի կառուցման մասին։ Ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 98 միլիարդ դրամ, ֆինանսավորումը նախատեսվում է բացառապես Հայաստանի բյուջեից, միջազգային գործընկերների հետ բանակցություններ դեռ չեն վարվում։
Կայարանի նախագծային աշխատանքները տևել են 2021-ից 2025 թվականներին, իսկ իրականացումը նախատեսված է 2026–2031 թվականներին։ Ներդրումային ծրագիրն արդեն փոխանցվել է կառավարություն՝ վարչապետի հետ վերջնական քննարկման և առաջնահերթ շահերի հաստատման համար։
Քաղաքապետը հանձնարարել է ճշգրտել նախագծային փաստաթղթերի պատրաստման ժամկետները, ինչին ի պատասխան նշվել է, որ նախագիծը պատրաստ կլինի հունվարի վերջին։ Փետրվարին կայանալիք առաջին ընտրակարգային խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները պետք է զեկուցեն փաստաթղթերը կառավարություն փոխանցելու մասին։
Նշվում է, որ ենթակառուցվածքային ծրագրի մասշտաբների պատճառով ապագա մրցույթներում հնարավոր են ուշացումներ։ Կայարանի կառուցումը համարվում է առաջնահերթ, սակայն վարչական ընթացակարգերը կարող են դանդաղեցնել իրականացման մեկնարկը։
Հիշեցնենք, որ «Աջափնյակ» մետրոյի նոր կայարանը իշխանությունների գլխավոր նախընտրական խոստումներից էր դեռևս 2018 թվականի ընտրություններում, սակայն փաստացի շինարարությունը մինչ օրս չի սկսվել։

В Ереване вновь заговорили о станции метро «Ачапняк»
Мэр Еревана Тигран Авинян на селекторном совещании 12 января напомнил о строительстве станции метро «Ачапняк». Инвестиционная программа оценивается в 98 млрд драмов, финансирование планируется исключительно из бюджета Армении, переговоров с международными партнерами пока не ведется.
Проектные работы по станции длились с 2021 по 2025 годы, а реализация намечена на период 2026–2031 годов. Инвестиционная программа уже передана в Правительство для окончательного обсуждения с премьер-министром и утверждения приоритетного интереса.
Мэр поручил уточнить сроки подготовки проектной документации, на что получил ответ, что проект будет готов к концу января. На первом селекторном совещании в феврале представители мэрии должны доложить о передаче документов в Правительство.
Отмечается, что из-за масштабов инфраструктурной программы в будущих тендерах возможны задержки. Строительство станции считается приоритетным, но административные процедуры могут замедлить старт реализации.
Напомним, что новая станция метро «Ачапняк» была одним из главных предвыборных обещаний властей еще на выборах 2018 года, однако фактическое строительство до сих пор не началось.