Հայաստանը և ԱՄՆ-ն կքննարկեն TRIPP-ը
Հունվարի 13-14-ը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում։ Այս մասին հայտնել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից՝ նշելով, որ այցը տեղի է ունենում Երևանի և Վաշինգտոնի միջև երկկողմ երկխոսության ակտիվացման շրջանակներում։
Այցի առանցքային կետը կլինի Միրզոյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ Բանակցությունները նախատեսված են բարձր մակարդակով և, ինչպես սպասվում է, կնվիրվեն մի շարք ուղղություններով երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման հեռանկարներին։
Հանդիպման արդյունքում կողմերը մտադիր են հանդես գալ համատեղ հայտարարությամբ, որը կվերաբերի TRIPP նախաձեռնության իրականացման շրջանակներին։ Պաշտոնական մանրամասները դեռ չեն բացահայտվում, սակայն ընդհանուր հայտարարության նախապատրաստման փաստն ինքնին մատնանշում է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխգործակցության նոր ձևաչափի գործնական փուլին անցնելը։
TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity — «Թրամփի երթուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»)՝ խոշոր տրանսպորտային նախագիծ է, որը համաձայնեցվել է 2025 թվականի օգոստոսին Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև, որի նպատակն է ստեղծել նոր միջանցք մայրցամաքային Ադրբեջանի կապի համար Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ Հայաստանի տարածքով, ներառյալ երկաթուղիների և ավտոմոբիլային ճանապարհների, խողովակաշարերի և օպտիկամանրաթելային գծերի կառուցումը, որն ուղղված է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը։

Армения и США обсудят TRIPP
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 13–14 января находится с рабочим визитом в США. Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Армения, отметив, что поездка проходит в рамках активизации двустороннего диалога между Ереваном и Вашингтоном.
Ключевым пунктом визита станет встреча Мирзояна с государственным секретарём США Марко Рубио. Переговоры запланированы на высшем уровне и, как ожидается, будут посвящены перспективам углубления сотрудничества между двумя странами по ряду направлений.
По итогам встречи стороны намерены выступить с совместным заявлением, которое будет касаться рамок реализации инициативы TRIPP. Официальных деталей пока не раскрывают, однако сам факт подготовки общего заявления указывает на переход к практической фазе нового формата взаимодействия между Арменией и США.
TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity — «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания») — это крупный транспортный проект, согласованный в августе 2025 года между Арменией, Азербайджаном и США, цель которого — создать новый коридор для связи материкового Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Армении, включая строительство железных и автомобильных дорог, трубопроводов и оптоволоконных линий, что направлено на разблокировку региональных коммуникаций.