Հայաստանը AI հետազոտողների համար կբացի Firebird AI գերհամակարգչի հասանելիությունը
2027 թվականից Հայաստանում արհեստական ​​ինտելեկտի վիրտուալ ինստիտուտը կարող է հետազոտողներին, ստարտափներին և ուսանողներին հնարավորություն տալ օգտվել Firebird AI հաշվողական ռեսուրսից: Այս մասին հայտարարվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2025 թվականի Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության հաշվետվության շնորհանդեսի ժամանակ։ Մասնակիցները կկարողանան դիմել և սուբսիդավորման աջակցությամբ օգտագործել գերհամակարգիչը և այլ միջազգային հարթակներ գիտական ​​աշխատանքների և արտադրանքի մշակման համար:
Ինստիտուտը ստեղծվել է Amazon Web Services-ի (AWS) և եվրոպական Mistral AI ընկերության հետ համատեղ։ Պլատֆորմը միավորում է տեխնոլոգիական ընկերություններին, հետազոտողներին և նորարարներին՝ ապահովելով աջակցություն գիտական ​​հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների ներդրման բոլոր փուլերում: Ակնկալվում է, որ այն կդառնա AI-ի զարգացման և նոր սերնդի մասնագետների պատրաստման գործիք Հայաստանում:
Շնորհանդեսի շրջանակներում հնչեցվել են Firebird AI-ի հետ համագործակցության ծրագրերը։ Ընկերությունը մտադիր է մոտ 500 միլիոն դոլար ներդնել Հայաստանում արհեստական ​​ինտելեկտի խոշոր տվյալների կենտրոնի ստեղծման մեջ, ինչը թույլ կտա զգալիորեն ընդլայնել երկրի հաշվողական հնարավորությունները և ներգրավել միջազգային նախագծեր բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:

Армения откроет доступ к суперкомпьютеру Firebird AI для ИИ-исследователей
С 2027 года Виртуальный институт искусственного интеллекта в Армении может предоставить исследователям, стартапам и студентам доступ к вычислительному ресурсу Firebird AI. Об этом сообщили на презентации отчёта Министерства высокотехнологической промышленности за 2025 год премьер-министру Николу Пашиняну. Участники смогут подать заявку и, при поддержке субсидий, использовать суперкомпьютер и другие международные платформы для научной работы и разработки продуктов.
Институт был создан совместно с Amazon Web Services (AWS) и европейской компанией Mistral AI. Платформа объединяет технологические компании, исследователей и новаторов, обеспечивая поддержку на всех этапах научных исследований и внедрения технологий. Ожидается, что она станет инструментом для развития ИИ в Армении и подготовки специалистов нового поколения.
В рамках презентации были озвучены планы сотрудничества с Firebird AI. Компания намерена инвестировать около $500 млн в создание крупного дата-центра искусственного интеллекта в Армении, что позволит существенно расширить вычислительные возможности страны и привлечь международные проекты в сферу высоких технологий.