Նախագիծ Վաշինգտոնի հետ և միլիարդավոր խաղադրույքներ. Հայաստանը բացահայտեց TRIPP-ի մանրամասները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է TRIPP նախագծի շրջանակային փաստաթուղթը՝ «Թրամփի ուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»: Փաստաթուղթը համաձայնեցվել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի՝ Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում։ Այն ունի քաղաքական-ռազմավարական բնույթ և իրավականորեն պարտադիր պարտավորություններ չի ստեղծում, սակայն ամրագրում է լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախաձեռնության ապագա իրականացման հիմնական պարամետրերն ու սկզբունքները։
TRIPP-ը դիտարկվում է որպես Հայաստանի տարածքով մուլտիմոդալ տարանցիկ համակարգի գործարկման խոշոր նախագիծ։ Ենթադրվում է, որ երթուղին կդառնա Տրանսկասպյան առևտրային միջանցքի կարևոր մասը, որը կապում է Կենտրոնական Ասիան, Կասպյան տարածաշրջանը և Եվրոպան։ Հայտարարված նպատակների թվում են տարածաշրջանային անվտանգության բարձրացումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական զարգացումը, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի առևտրային և լոգիստիկ հնարավորությունների ընդլայնումը։
Նախագծի կառավարման համար նախատեսվում է ստեղծել առանձին ընկերություն, որում առաջին փուլում բաժնեմասի 74%-ը կստանա ԱՄՆ-ը, իսկ 26%-ը՝ Հայաստանը, համաձայնագրի երկարաձգման դեպքում հայկական բաժնեմասը մինչև 49% հասցնելու հնարավորությամբ։ Դիտարկվում է 49 տարի ժամկետով երկարաժամկետ կառուցապատման իրավունքի մոդել՝ ևս 50 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ։ Ընդ որում, փաստաթուղթն ընդգծում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության պահպանումը. անվտանգության, մաքսային և սահմանային վերահսկողության, հարկման և իրավակիրառման հարցերը կմնան հայկական պետության բացառիկ իրավասության ներքո, իսկ բոլոր տարանցիկ երթուղիները կգտնվեն ազգային ծառայությունների ֆիզիկական վերահսկողության ներքո։

Project with Washington and billion-dollar stakes. Armenia reveals details of TRIPP
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has published a framework document on the TRIPP project - "Trump's Path for International Peace and Prosperity." The document was agreed upon following negotiations between the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, and US Secretary of State Marco Rubio in Washington. It is of a political and strategic nature and does not create legally binding obligations, but it does record the key parameters and principles for the future implementation of a large-scale infrastructure initiative.
TRIPP is seen as a major project to launch a multimodal transit system through the territory of Armenia. It is assumed that the route will become an important part of the Trans-Caspian Trade Corridor, connecting Central Asia, the Caspian region and Europe. The stated goals include increasing regional security, economic development of Armenia and Azerbaijan, and expanding trade and logistics opportunities throughout the region.
It is planned to create a separate company to manage the project, in which the United States will receive 74% of the share at the first stage, and Armenia - 26%, with the possibility of increasing the Armenian share to 49% if the agreement is extended. A long-term development right model for a period of 49 years is being considered, with a possible extension of another 50 years. At the same time, the document emphasizes the preservation of Armenia's full sovereignty: security, customs and border control, taxation and law enforcement issues will remain within the exclusive competence of the Armenian state, and all transit routes will be under the physical control of national services.