Նախագիծ Վաշինգտոնի հետ և միլիարդավոր խաղադրույքներ. Հայաստանը բացահայտեց TRIPP-ի մանրամասները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է TRIPP նախագծի շրջանակային փաստաթուղթը՝ «Թրամփի ուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»: Փաստաթուղթը համաձայնեցվել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի՝ Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում։ Այն ունի քաղաքական-ռազմավարական բնույթ և իրավականորեն պարտադիր պարտավորություններ չի ստեղծում, սակայն ամրագրում է լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախաձեռնության ապագա իրականացման հիմնական պարամետրերն ու սկզբունքները։
TRIPP-ը դիտարկվում է որպես Հայաստանի տարածքով մուլտիմոդալ տարանցիկ համակարգի գործարկման խոշոր նախագիծ։ Ենթադրվում է, որ երթուղին կդառնա Տրանսկասպյան առևտրային միջանցքի կարևոր մասը, որը կապում է Կենտրոնական Ասիան, Կասպյան տարածաշրջանը և Եվրոպան։ Հայտարարված նպատակների թվում են տարածաշրջանային անվտանգության բարձրացումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական զարգացումը, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի առևտրային և լոգիստիկ հնարավորությունների ընդլայնումը։
Նախագծի կառավարման համար նախատեսվում է ստեղծել առանձին ընկերություն, որում առաջին փուլում բաժնեմասի 74%-ը կստանա ԱՄՆ-ը, իսկ 26%-ը՝ Հայաստանը, համաձայնագրի երկարաձգման դեպքում հայկական բաժնեմասը մինչև 49% հասցնելու հնարավորությամբ։ Դիտարկվում է 49 տարի ժամկետով երկարաժամկետ կառուցապատման իրավունքի մոդել՝ ևս 50 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ։ Ընդ որում, փաստաթուղթն ընդգծում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության պահպանումը. անվտանգության, մաքսային և սահմանային վերահսկողության, հարկման և իրավակիրառման հարցերը կմնան հայկական պետության բացառիկ իրավասության ներքո, իսկ բոլոր տարանցիկ երթուղիները կգտնվեն ազգային ծառայությունների ֆիզիկական վերահսկողության ներքո։

Проект с Вашингтоном и миллиардными ставками. Армения раскрыла детали TRIPP
Министерство иностранных дел Армении опубликовало рамочный документ по проекту TRIPP — «Путь Трампа во имя международного мира и процветания». Документ был согласован по итогам переговоров главы МИД Армении Арарата Мирзояна и госсекретаря США Марко Рубио в Вашингтоне. Он носит политико-стратегический характер и не создаёт юридически обязывающих обязательств, однако фиксирует ключевые параметры и принципы будущей реализации масштабной инфраструктурной инициативы.
TRIPP рассматривается как крупный проект по запуску мультимодальной транзитной системы через территорию Армении. Предполагается, что маршрут станет важной частью Транскаспийского торгового коридора, соединяющего Центральную Азию, Каспийский регион и Европу. Среди заявленных целей — повышение региональной безопасности, экономическое развитие Армении и Азербайджана, а также расширение торговых и логистических возможностей всего региона.
Для управления проектом планируется создать отдельную компанию, в которой на первом этапе 74% доли получат США, а 26% — Армения, с возможностью увеличения армянской доли до 49% при продлении соглашения. Рассматривается модель долгосрочного права застройки сроком на 49 лет с возможным продлением ещё на 50 лет. При этом документ подчёркивает сохранение полного суверенитета Армении: вопросы безопасности, таможенного и пограничного контроля, налогообложения и правоприменения останутся в исключительной компетенции армянского государства, а все транзитные маршруты будут находиться под физическим контролем национальных служб.