Երևանի պետական ​​համալսարանում սկսել է գործել նոր գերհամակարգչային կենտրոն, որը կենտրոնացած է արհեստական ​​ինտելեկտի և բարձր արտադրողականության հաշվարկների խնդիրների վրա: Հաշվողական համալիրը հագեցած է 64 ժամանակակից Nvidia H100 արագացուցիչներով և դարձել է տարածաշրջանի ամենահզոր ակադեմիական ռեսուրսներից մեկը: Նախագիծը նպատակ ունի զարգացնել Հայաստանի գիտական ​​և տեխնոլոգիական ներուժը, ինչպես նաև աջակցել հետազոտություններին առաջնահերթ ուղղություններով:
Կենտրոնի ստեղծումը պետք է խթան հաղորդի հիմնարար և կիրառական հետազոտություններին, ինչպես նաև նորարարական ծրագրերի մեկնարկին և կրթական գործընթացի արդիականացմանը: Գերհամակարգիչը կօգտագործվի ինչպես գիտական ​​աշխատանքի, այնպես էլ մեծ տվյալների զանգվածների և բարդ հաշվողական մոդելների հետ աշխատելու ընդունակ մասնագետների պատրաստման համար: Առանձին շեշտ է դրվում մեքենայական ուսուցման խնդիրների և AI լուծումների մշակման վրա:
Նոր հաշվողական ռեսուրսի հիմնական օգտատերերը կլինեն արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտի հետազոտողները, ինչպես նաև հաշվողական ֆիզիկայի, նյութագիտության, հաշվողական քիմիայի, բժշկության և կենսաբժշկական հետազոտությունների մասնագետները: Բացի այդ, գերհամակարգչի հզորությունները նախատեսվում է օգտագործել կլիմայական մոդելավորման, ռոբոտաշինության և այլ ուղղությունների համար, որոնք պահանջում են ծայրահեղ հաշվողական արտադրողականություն:

В Ереванском государственном университете начал работу новый суперкомпьютерный центр, ориентированный на задачи искусственного интеллекта и высокопроизводительных вычислений. Вычислительный комплекс оснащён 64 современными ускорителями Nvidia H100 и стал одним из самых мощных академических ресурсов в регионе. Проект нацелен на развитие научного и технологического потенциала Армении, а также на поддержку исследований в приоритетных направлениях.
Создание центра должно дать импульс фундаментальным и прикладным исследованиям, а также запуску инновационных программ и модернизации образовательного процесса. Суперкомпьютер будет использоваться как для научной работы, так и для подготовки специалистов, способных работать с большими массивами данных и сложными вычислительными моделями. Отдельный акцент сделан на задачах машинного обучения и разработке ИИ-решений.
Основными пользователями нового вычислительного ресурса станут исследователи в области искусственного интеллекта, а также специалисты по вычислительной физике, материаловедению, вычислительной химии, медицине и биомедицинским исследованиям. Кроме того, мощности суперкомпьютера планируется задействовать для климатического моделирования, робототехники и других направлений, требующих экстремальной вычислительной производительности.