Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին մոտենալուն զուգահեռ սոցիալական ցանցերում քաղաքական գովազդի ակտիվությունը զգալիորեն աճել է, նշում է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։ Քարոզչության հիմնական հարթակներն են՝ Facebook*-ը և Instagram**-ը, ընդ որում, գովազդային արշավների ամենամեծ հոսքը դիտվում է հենց Facebook*-ում։
2022 թվականի հունիսից Meta***-ի միջոցով հայկական լսարանին ուղղված գովազդի վրա ծախսվել է 262 496 դոլար։ Վերջին երեք ամիսներին սոցցանցերի վրա կատարված ծախսերն աճել են և, ըստ գնահատումների, կազմել 50 469-ից մինչև 98 269 դոլար։
Բացի քաղաքական կուսակցություններից, ակտիվ առաջխաղացում են իրականացնում նաև լրատվամիջոցները և ՀԿ-ները։ Այսպես, վերջին եռամսյակում CIVIC-ը ծախսել է 2 274 դոլար, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն՝ 899 դոլար, FIP նախագիծը՝ 590 դոլար, իսկ Հայաստանի հանրային ռադիոն՝ 577 դոլար։ Ծախսերի նման աճն արտացոլում է նախընտրական քարոզչության մեջ սոցցանցերի աճող դերը։

As the parliamentary elections in Armenia approach, the activity of political advertising on social networks has significantly increased, notes media expert Samvel Martirosyan. The main platforms for campaigning are Facebook* and Instagram**, with the largest flow of advertising campaigns observed specifically on Facebook*.
Since June 2022, $262,496 has been spent on advertising targeted at the Armenian audience through Meta***. Over the past three months, spending on social networks has increased and is estimated to be between $50,469 and $98,269.
In addition to political parties, media outlets and NGOs are actively promoting themselves. For example, in the last quarter, CIVIC spent $2,274, the NGO "Union of Informed Citizens" spent $899, the FIP project spent $590, and the Public Radio of Armenia spent $577. This increase in spending reflects the growing role of social networks in pre-election campaigning.
** Instagram* is owned by Meta*, which has been recognized as extremist and banned in the Russian Federation.