Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին մոտենալուն զուգահեռ սոցիալական ցանցերում քաղաքական գովազդի ակտիվությունը զգալիորեն աճել է, նշում է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։ Քարոզչության հիմնական հարթակներն են՝ Facebook*-ը և Instagram**-ը, ընդ որում, գովազդային արշավների ամենամեծ հոսքը դիտվում է հենց Facebook*-ում։
2022 թվականի հունիսից Meta***-ի միջոցով հայկական լսարանին ուղղված գովազդի վրա ծախսվել է 262 496 դոլար։ Վերջին երեք ամիսներին սոցցանցերի վրա կատարված ծախսերն աճել են և, ըստ գնահատումների, կազմել 50 469-ից մինչև 98 269 դոլար։
Բացի քաղաքական կուսակցություններից, ակտիվ առաջխաղացում են իրականացնում նաև լրատվամիջոցները և ՀԿ-ները։ Այսպես, վերջին եռամսյակում CIVIC-ը ծախսել է 2 274 դոլար, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն՝ 899 դոլար, FIP նախագիծը՝ 590 դոլար, իսկ Հայաստանի հանրային ռադիոն՝ 577 դոլար։ Ծախսերի նման աճն արտացոլում է նախընտրական քարոզչության մեջ սոցցանցերի աճող դերը։

По мере приближения парламентских выборов в Армении активность политической рекламы в социальных сетях значительно увеличилась, отмечает медиаэксперт Самвел Мартиросян. Основные платформы для агитации — Facebook* и Instagram**, при этом наибольший поток рекламных кампаний наблюдается именно в Facebook*.
С июня 2022 года на рекламу, ориентированную на армянскую аудиторию, через Meta*** было потрачено $262 496. За последние три месяца расходы на соцсети выросли и составили, по оценкам, от $50 469 до $98 269.
Кроме политических партий, активное продвижение ведут СМИ и НПО. Так, за последний квартал CIVIC потратило $2 274, НПО «Союз информированных граждан» — $899, проект FIP — $590, а Общественное радио Армении — $577. Такой рост расходов отражает нарастающую роль соцсетей в предвыборной агитации.