Հայաստանը կողմնորոշվում է դեպի Եվրոպա. սպառողները կպաշտպանվեն ԵՄ ստանդարտներով
Երկրի իշխանությունները փոխում են գովազդի և պայմանագրերի մասին օրենքները՝ ուժեղացնելով բիզնեսի նկատմամբ վերահսկողությունը
Հայաստանի կառավարությունն հավանություն է տվել «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» և «Գովազդի մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու փաթեթին, որը պետք է էապես ուժեղացնի քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը։ Փաստաթուղթն ուղղված է թափանցիկ և մրցունակ միջավայրի ձևավորմանը և նախատեսում է ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցում Եվրոպական միության հիմնական հրահանգներին։
Փոփոխությունները վերաբերում են հեռավորության վրա կնքվող պայմանագրերի և գրասենյակից դուրս համաձայնագրերի կնքման կանոններին, սպառողական պայմանագրերում մտցնում են անարդար պայմանների արգելք, ինչպես նաև ավելի խիստ պահանջներ են սահմանում գովազդի նկատմամբ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում մոլորեցնող և համեմատական գովազդի դեմ պայքարին. խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում վիճելի կետերն ավտոմատ կերպով կճանաչվեն անվավեր։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բարեփոխումը ԵՄ-ի հետ գործընկերության շրջանակներում եվրոպական չափանիշներին ավելի լայն անցման մաս է կազմում։ Նրա խոսքով, փոփոխություններից իրական արդյունք հնարավոր է միայն նոր նորմերի հետևողական և համակարգված իրականացման դեպքում։

Armenia Sets Course for Europe: Consumer Protection to Meet EU Standards
The country's authorities are changing advertising and contract laws, strengthening control over businesses
The Armenian government has approved a package of amendments to the laws "On Protection of Consumer Rights" and "On Advertising," which should significantly strengthen the protection of citizens' interests. The document aims to create a transparent and competitive environment and provides for the harmonization of national legislation with key directives of the European Union.
The changes affect the rules for concluding distance contracts and agreements outside the office, introduce a ban on unfair terms in consumer contracts, and establish stricter requirements for advertising. Special attention is paid to combating misleading and comparative advertising: if violations are detected, the disputed clauses will be automatically invalidated.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the reform is part of a broader transition to European standards within the framework of the partnership with the EU. According to him, the real effect of the changes is possible only with consistent and systematic implementation of the new norms in practice.