Օղակաձև զբոսայգին վերադառնում է. Երևանի կենտրոնում կհայտնվի նոր այգի և պողոտաներ
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Երևանի Օղակաձև զբոսայգու մի մասի վերականգնման և նոր հետիոտնային պողոտաների ստեղծման նախագծին: Խոսքը զբոսայգու 3-րդ հատվածի մասին է, որտեղ կիրականացվի «Ֆլորա-1» ընկերության ներդրումային ծրագիրը: Նախագիծը նախատեսում է տարածքի համալիր նորացում՝ ժամանակակից քաղաքային այգու ձևավորմամբ:
Ընդհանուր ներդրումների ծավալը գնահատվում է մոտ 1 միլիարդ դրամ, ընդ որում մոտ 385 միլիոն դրամն արդեն ներդրվել է: Մոտ 4360 քառակուսի մետր մակերեսով հատվածում նախատեսվում են կանաչապատ տարածքների, արահետների, ոռոգման համակարգի և լուսավորության վերակառուցման և արդիականացման աշխատանքներ: Այգու հետագա սպասարկման, նորոգման և շահագործման բոլոր ծախսերը կստանձնի ընկերությունը:
Արդյունքում Երևանի կենտրոնում կհայտնվի նոր հանրային տարածք, որը կողմնորոշված կլինի ինչպես քաղաքացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար: Իշխանությունները հույս ունեն, որ Օղակաձև զբոսայգու նորացված հատվածը կդառնա մայրաքաղաքի գրավչության կետերից մեկը և օրգանապես կներդաշնակվի քաղաքային միջավայրին:

Кольцевой бульвар возвращается: в центре Еревана появится новый парк и аллеи
Правительство Армении одобрило проект восстановления части Кольцевого бульвара в Ереване и создание новых пешеходных аллей. Речь идёт о 3-й секции бульвара, где будет реализована инвестиционная программа компании «Флора-1». Проект предусматривает комплексное обновление территории с формированием современного городского парка.
Общий объём инвестиций оценивается примерно в 1 млрд драмов, при этом около 385 млн драмов уже вложено. На участке площадью около 4360 квадратных метров запланированы работы по реконструкции и модернизации зелёных зон, дорожек, ирригационной системы и освещения. Все расходы на дальнейшее обслуживание, ремонт и эксплуатацию парка компания возьмёт на себя.
В результате в центре Еревана появится новое общественное пространство, ориентированное как на горожан, так и на туристов. Власти рассчитывают, что обновлённый участок Кольцевого бульвара станет одной из точек притяжения столицы и органично впишется в городскую среду.