Օղակաձև զբոսայգին վերադառնում է. Երևանի կենտրոնում կհայտնվի նոր այգի և պողոտաներ
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Երևանի Օղակաձև զբոսայգու մի մասի վերականգնման և նոր հետիոտնային պողոտաների ստեղծման նախագծին: Խոսքը զբոսայգու 3-րդ հատվածի մասին է, որտեղ կիրականացվի «Ֆլորա-1» ընկերության ներդրումային ծրագիրը: Նախագիծը նախատեսում է տարածքի համալիր նորացում՝ ժամանակակից քաղաքային այգու ձևավորմամբ:
Ընդհանուր ներդրումների ծավալը գնահատվում է մոտ 1 միլիարդ դրամ, ընդ որում մոտ 385 միլիոն դրամն արդեն ներդրվել է: Մոտ 4360 քառակուսի մետր մակերեսով հատվածում նախատեսվում են կանաչապատ տարածքների, արահետների, ոռոգման համակարգի և լուսավորության վերակառուցման և արդիականացման աշխատանքներ: Այգու հետագա սպասարկման, նորոգման և շահագործման բոլոր ծախսերը կստանձնի ընկերությունը:
Արդյունքում Երևանի կենտրոնում կհայտնվի նոր հանրային տարածք, որը կողմնորոշված կլինի ինչպես քաղաքացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար: Իշխանությունները հույս ունեն, որ Օղակաձև զբոսայգու նորացված հատվածը կդառնա մայրաքաղաքի գրավչության կետերից մեկը և օրգանապես կներդաշնակվի քաղաքային միջավայրին:

The Circular Boulevard is back: a new park and alleys will appear in the center of Yerevan
The Armenian government has approved a project to restore part of the Circular Boulevard in Yerevan and create new pedestrian alleys. We are talking about the 3rd section of the boulevard, where the investment program of the company "Flora-1" will be implemented. The project envisages a comprehensive renovation of the territory with the formation of a modern urban park.
The total investment is estimated at approximately 1 billion drams, with about 385 million drams already invested. Reconstruction and modernization of green areas, paths, irrigation systems and lighting are planned on a plot of about 4360 square meters. The company will bear all expenses for further maintenance, repair and operation of the park.
As a result, a new public space will appear in the center of Yerevan, aimed at both citizens and tourists. The authorities expect that the renovated section of the Circular Boulevard will become one of the attractions of the capital and will organically fit into the urban environment.