Հայաստանում էլեկտրական ինքնագլորներից վնասվածք է ստացել 171 մարդ
2022-ից 2025 թվականներին Երևանի 171 բնակիչ վնասվածք է ստացել էլեկտրական ինքնագլորների մասնակցությամբ վթարներում, հայտնում են «Հերացի» վերլուծական կենտրոնում։ Տուժածների մեծ մասը 18-30 տարեկան տղամարդիկ են, իսկ միջադեպերի գագաթնակետը բաժին է ընկնում ամառային զբոսաշրջային ամիսներին։
Տարիների կտրվածքով վիճակագրությունն այսպիսին է. 2022՝ 69 դեպք, 2023՝ 45, 2024՝ 33, 2025՝ 24։ Նկատվում է տուժածների թվի ակնհայտ նվազում, սակայն տվյալները արտացոլում են միայն թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի պացիենտներին և չեն հավակնում ամբողջ մայրաքաղաքի ամբողջական պատկերին։
Վերլուծաբանները նշում են, որ վնասվածքների նվազումը պայմանավորված է օրենսդրական սահմանափակումներով և էլեկտրական ինքնագլորների վարորդների ավելի մեծ կարգապահությամբ, որոնք պահպանում են ճանապարհային երթևեկության կանոնները։

В Армении электросамокаты травмировали 171 человека
С 2022 по 2025 годы 171 житель Еревана получил травмы в авариях с участием электросамокатов, сообщают в аналитическом центре «Гераци». Большинство пострадавших — мужчины в возрасте 18–30 лет, а пик инцидентов приходится на летние туристические месяцы.
По годам статистика выглядит так: 2022 — 69 случаев, 2023 — 45, 2024 — 33, 2025 — 24. Замечается явное снижение числа пострадавших, однако данные отражают лишь пациентов Университетской больницы № 1 и не претендуют на полную картину по всей столице.
Аналитики отмечают, что уменьшение травм связано с законодательными ограничениями и большей дисциплиной водителей электросамокатов, соблюдающих правила дорожного движения.