Fitch-ը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսումը մինչև դրական
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը փոխել է Հայաստանի վարկային վարկանիշի կանխատեսումը՝ դարձնելով «դրական»՝ հաստատելով վարկանիշը «BB-» մակարդակում։ Այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ դա արտացոլում է միջազգային հանրության վստահությունը երկրի տնտեսական քաղաքականության նկատմամբ։
Փաշինյանի խոսքով, գործակալության նման որոշումը պարզապես թվեր չեն։ Դա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը և ինստիտուցիոնալ կայունությունը համաշխարհային շուկաներում սկսում են ընկալվել որպես պետության հուսալիության և կայունության ցուցանիշ։
Fitch-ի որոշումը Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ է բացում միջազգային ֆինանսական ասպարեզում, ամրապնդում է երկրի դիրքերը ներդրողների շրջանում և ազդարարում տնտեսության նկատմամբ վստահության նոր փուլի մեկնարկի մասին։ Վարչապետը նշել է, որ այս քայլը բոլոր քաղաքացիների վաստակն է և պետության զարգացման կարևոր փուլ։

International rating agency Fitch Ratings has changed its outlook on Armenia's credit rating to "positive", while affirming the rating itself at "BB-". This was announced by Prime Minister Nikol Pashinyan, who emphasized that this reflects the international community's confidence in the country's economic policy.
According to Pashinyan, this decision by the agency is not just numbers. It indicates that Armenia's policies and institutional stability are beginning to be perceived in global markets as an indicator of the reliability and sustainability of the state.
Fitch's decision opens up new opportunities for Armenia in the international financial arena, strengthens the country's position among investors, and signals the beginning of a new stage of confidence in the economy. The Prime Minister noted that this step is a merit of all citizens and an important stage in the development of the state.