Fitch-ը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսումը մինչև դրական
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը փոխել է Հայաստանի վարկային վարկանիշի կանխատեսումը՝ դարձնելով «դրական»՝ հաստատելով վարկանիշը «BB-» մակարդակում։ Այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ դա արտացոլում է միջազգային հանրության վստահությունը երկրի տնտեսական քաղաքականության նկատմամբ։
Փաշինյանի խոսքով, գործակալության նման որոշումը պարզապես թվեր չեն։ Դա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը և ինստիտուցիոնալ կայունությունը համաշխարհային շուկաներում սկսում են ընկալվել որպես պետության հուսալիության և կայունության ցուցանիշ։
Fitch-ի որոշումը Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ է բացում միջազգային ֆինանսական ասպարեզում, ամրապնդում է երկրի դիրքերը ներդրողների շրջանում և ազդարարում տնտեսության նկատմամբ վստահության նոր փուլի մեկնարկի մասին։ Վարչապետը նշել է, որ այս քայլը բոլոր քաղաքացիների վաստակն է և պետության զարգացման կարևոր փուլ։

Fitch повысило прогноз по рейтингу Армении до положительного
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings изменило прогноз по кредитному рейтингу Армении на «положительный», подтвердив сам рейтинг на уровне «BB-». Об этом сообщил премьер-министр Никол Пашинян, подчеркнув, что это отражает доверие международного сообщества к экономической политике страны.
По словам Пашиняна, такое решение агентства — не просто цифры. Оно свидетельствует о том, что проводимая Арменией политика и институциональная стабильность начинают восприниматься на мировых рынках как показатель надежности и устойчивости государства.
Решение Fitch открывает для Армении новые возможности на международной финансовой арене, укрепляет позиции страны среди инвесторов и сигнализирует о начале нового этапа доверия к экономике. Премьер-министр отметил, что этот шаг — заслуга всех граждан и важный этап развития государства.