Հայաստանն ավարտել է 2025 թվականը տնտեսական աճով
Նախնական տվյալներով՝ 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունն աճել է մոտ 5,5–6%-ով, հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։ Նա ընդգծել է, որ երկիրը պահպանել է աճի բարձր տեմպերը, իսկ ճշգրիտ ցուցանիշները կհրապարակվեն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից հետո։
Անցյալ տարվա հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում տնտեսական ակտիվությունը մեծացել է 8,3%-ով, գնաճը պահպանվել է թիրախային ուղենիշների սահմաններում՝ մոտ 3,3%։ Այս պայմաններում Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի երկարաժամկետ վարկանիշի կանխատեսումն արտարժույթով «կայունից» «դրական» և հաստատել է վարկանիշը «BB-» մակարդակում։
Առաջիկա տարիների կանխատեսումները մնում են լավատեսական․ պետական բյուջեն նախատեսում է ՀՆԱ-ի աճ 5,1%-ով 2025 թվականին և 5,4%-ով 2026-ին։ Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները նույնպես նմանատիպ գնահատականներ են տալիս․ ԵԱԶԲ-ն և ԱԶԲ-ն ակնկալում են 6% աճ 2025 թվականին, ՀԲ-ն՝ 5,2%, ԱՄՀ-ն՝ 5%, ԵՏԲ-ն՝ 6%։

Армения завершила 2025 год с экономическим ростом
По предварительным данным, экономика Армении в 2025 году выросла примерно на 5,5–6%, сообщил министр финансов Ваге Ованнисян. Он подчеркнул, что страна сохраняла высокий темп роста, а точные показатели будут опубликованы после данных Статистического комитета.
С января по ноябрь прошлого года экономическая активность увеличилась на 8,3%, инфляция держалась в пределах целевых ориентиров — около 3,3%. В этих условиях международное рейтинговое агентство Fitch пересмотрело прогноз по долгосрочному рейтингу Армении в иностранной валюте со «стабильного» на «позитивный» и подтвердило рейтинг на уровне «BB-».
Прогнозы на ближайшие годы остаются оптимистичными: госбюджет предусматривает рост ВВП на 5,1% в 2025 году и 5,4% в 2026-м. Международные финансовые организации также дают схожие оценки: ЕАБР и АБР ожидают 6% роста в 2025 году, ВБ — 5,2%, МВФ — 5%, ЕБРР — 6%.