Հայաստանն ավարտել է 2025 թվականը տնտեսական աճով
Նախնական տվյալներով՝ 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունն աճել է մոտ 5,5–6%-ով, հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։ Նա ընդգծել է, որ երկիրը պահպանել է աճի բարձր տեմպերը, իսկ ճշգրիտ ցուցանիշները կհրապարակվեն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից հետո։
Անցյալ տարվա հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում տնտեսական ակտիվությունը մեծացել է 8,3%-ով, գնաճը պահպանվել է թիրախային ուղենիշների սահմաններում՝ մոտ 3,3%։ Այս պայմաններում Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի երկարաժամկետ վարկանիշի կանխատեսումն արտարժույթով «կայունից» «դրական» և հաստատել է վարկանիշը «BB-» մակարդակում։
Առաջիկա տարիների կանխատեսումները մնում են լավատեսական․ պետական բյուջեն նախատեսում է ՀՆԱ-ի աճ 5,1%-ով 2025 թվականին և 5,4%-ով 2026-ին։ Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները նույնպես նմանատիպ գնահատականներ են տալիս․ ԵԱԶԲ-ն և ԱԶԲ-ն ակնկալում են 6% աճ 2025 թվականին, ՀԲ-ն՝ 5,2%, ԱՄՀ-ն՝ 5%, ԵՏԲ-ն՝ 6%։

Armenia ends 2025 with economic growth
According to preliminary data, Armenia's economy grew by approximately 5.5–6% in 2025, according to Minister of Finance Vage Hovhannisyan. He emphasized that the country maintained a high growth rate, and the exact figures will be published after the data from the Statistical Committee.
From January to November of last year, economic activity increased by 8.3%, and inflation remained within the target range of about 3.3%. In these circumstances, the international rating agency Fitch revised its outlook on Armenia's long-term foreign currency rating from "stable" to "positive" and affirmed the rating at "BB-".
The forecasts for the coming years remain optimistic: the state budget envisages GDP growth of 5.1% in 2025 and 5.4% in 2026. International financial organizations also give similar estimates: the EDB and ADB expect 6% growth in 2025, the WB - 5.2%, the IMF - 5%, the EBRD - 6%.