"Զվարթնոց" օդանավակայանը մեծ վերակառուցման փուլում է. 425 միլիոն դոլարի ներդրում և կոնցեսիա մինչև 2067 թվականը
Հայաստանի իշխանությունները վերսկսում են երկրի գլխավոր օդանավակայանի օպերատորի հետ համաձայնագրի պայմանները
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կոնցեսիոն համաձայնագրի հինգերորդ փոփոխությանը։ Օդանավակայանի օպերատորը մնում է Corporación América Airports ընկերությունը, որը կապված է գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի հետ։ Առանցքային փոփոխությունը լայնածավալ ներդրումային ծրագիրն է և կոնցեսիայի ժամկետի երկարաձգումը միանգամից մի քանի տասնամյակով։
Նոր պայմանների համաձայն՝ կոնցեսիոները պարտավորվում է մոտ 425 միլիոն դոլարի կապիտալ ներդրումներ կատարել, ներառյալ նոր ուղևորային տերմինալի կառուցումը։ Ընկերությունը պետք է ներկայացնի նաև կառավարության հաստատմանը զարգացման գլխավոր հատակագիծ և ներդրումային ծրագիր։ Բոլոր պլանավորված ներդրումները պետք է իրականացվեն մինչև 2033 թվականը, իսկ կոնցեսիոն համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2067 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Փոփոխություններն ուղղված են «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայանների ուղևորների և բեռնափոխադրումների հնարավորությունների ընդլայնմանը և կոնցեսիայի ֆինանսական պայմանների վերանայմանը։ Չեղարկվում են եկամտաբերության երաշխավորված նորմը և վնասի փոխհատուցման բանաձևերը, անվավեր է ճանաչվում պայմանագրի անժամկետ երկարաձգման կետը, հանվում են սահմանափակումները Կապանում «Սյունիք» օդանավակայանի վերաբերյալ։ Սակագները կվերանայվեն ամեն տարի՝ հաշվի առնելով Հայաստանում, ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում գնաճը, իսկ տարեկան ուղևորահոսքի՝ 4 միլիոն մարդուց ցածր լինելու դեպքում պետությունը կկարողանա փոխհատուցել վնասները սակագնային ճշգրտումների միջոցով, բայց ոչ ավելի, քան 3 տարի։

Аэропорт «Звартноц» уходит в большую перестройку: $425 млн инвестиций и концессия до 2067 года
Правительство Армении одобрило пятую поправку к концессионному соглашению по международному аэропорту «Звартноц». Оператором аэропорта остаётся компания Corporación América Airports, связанная с предпринимателем Эдуардо Эрнекяном. Ключевое изменение — масштабная инвестиционная программа и продление срока концессии сразу на несколько десятилетий.
Согласно новым условиям, концессионер обязуется вложить около $425 млн капитальных инвестиций, включая строительство нового пассажирского терминала. Также компания должна представить на утверждение правительства мастер-план развития и инвестиционную программу. Все запланированные вложения необходимо реализовать до 2033 года, а срок действия концессионного соглашения продлён до 31 декабря 2067 года.
Поправки нацелены на расширение пассажирских и грузовых возможностей аэропортов «Звартноц» и «Ширак» и пересмотр финансовых условий концессии. Отменяются гарантированная норма доходности и формулы компенсации ущерба, признаётся недействительным пункт о бессрочном продлении договора, снимаются ограничения по аэропорту «Сюник» в Капане. Тарифы будут пересматриваться ежегодно с учётом инфляции в Армении, ЕС и США, а при падении пассажиропотока ниже 4 млн человек в год государство сможет компенсировать убытки через тарифные корректировки, но не дольше 3 лет.