"Զվարթնոց" օդանավակայանը մեծ վերակառուցման փուլում է. 425 միլիոն դոլարի ներդրում և կոնցեսիա մինչև 2067 թվականը
Հայաստանի իշխանությունները վերսկսում են երկրի գլխավոր օդանավակայանի օպերատորի հետ համաձայնագրի պայմանները
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կոնցեսիոն համաձայնագրի հինգերորդ փոփոխությանը։ Օդանավակայանի օպերատորը մնում է Corporación América Airports ընկերությունը, որը կապված է գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի հետ։ Առանցքային փոփոխությունը լայնածավալ ներդրումային ծրագիրն է և կոնցեսիայի ժամկետի երկարաձգումը միանգամից մի քանի տասնամյակով։
Նոր պայմանների համաձայն՝ կոնցեսիոները պարտավորվում է մոտ 425 միլիոն դոլարի կապիտալ ներդրումներ կատարել, ներառյալ նոր ուղևորային տերմինալի կառուցումը։ Ընկերությունը պետք է ներկայացնի նաև կառավարության հաստատմանը զարգացման գլխավոր հատակագիծ և ներդրումային ծրագիր։ Բոլոր պլանավորված ներդրումները պետք է իրականացվեն մինչև 2033 թվականը, իսկ կոնցեսիոն համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2067 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Փոփոխություններն ուղղված են «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայանների ուղևորների և բեռնափոխադրումների հնարավորությունների ընդլայնմանը և կոնցեսիայի ֆինանսական պայմանների վերանայմանը։ Չեղարկվում են եկամտաբերության երաշխավորված նորմը և վնասի փոխհատուցման բանաձևերը, անվավեր է ճանաչվում պայմանագրի անժամկետ երկարաձգման կետը, հանվում են սահմանափակումները Կապանում «Սյունիք» օդանավակայանի վերաբերյալ։ Սակագները կվերանայվեն ամեն տարի՝ հաշվի առնելով Հայաստանում, ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում գնաճը, իսկ տարեկան ուղևորահոսքի՝ 4 միլիոն մարդուց ցածր լինելու դեպքում պետությունը կկարողանա փոխհատուցել վնասները սակագնային ճշգրտումների միջոցով, բայց ոչ ավելի, քան 3 տարի։

Armenian Authorities Relaunch Agreement Terms with Operator of Country's Main Airport
The Armenian government has approved the fifth amendment to the concession agreement for Zvartnots International Airport. Corporación América Airports, associated with businessman Eduardo Eurnekian, remains the airport operator. The key change is a large-scale investment program and the extension of the concession term by several decades.
Under the new terms, the concessionaire is obligated to invest approximately $425 million in capital investments, including the construction of a new passenger terminal. The company must also submit a development master plan and investment program for government approval. All planned investments must be implemented by 2033, and the concession agreement has been extended until December 31, 2067.
The amendments aim to expand the passenger and cargo capabilities of Zvartnots and Shirak airports and revise the financial terms of the concession. The guaranteed rate of return and damage compensation formulas are canceled, the clause on indefinite extension of the agreement is invalidated, and restrictions on Syunik Airport in Kapan are removed. Tariffs will be reviewed annually, taking into account inflation in Armenia, the EU, and the US, and if passenger traffic falls below 4 million people per year, the state will be able to compensate for losses through tariff adjustments, but for no more than 3 years.