Հայաստանը կրճատում է R&D մասնագետների հարկերը
Հայաստանում որոշում են կայացրել, որն ուղղակիորեն հարվածում է տաղանդների մրցակցությանը. գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքներով զբաղվող մասնագետների համար եկամտահարկը նվազեցվել է 20%-ից մինչև 10%: Արտոնյալ ռեժիմը տարածվում է R&D նախագծերի աշխատակիցների վրա և գործում է հաստատված ծրագրերի իրականացման ողջ ընթացքում:
Ներկայումս երկրում գործում է 67 ընկերություն, որոնք իրականացնում են մոտ 80 R&D նախագիծ: Դրանցում ներգրավված են մոտ 900 հետազոտողներ, ինժեներներ և մշակողներ: Հարկման նոր դրույքաչափը թույլ է տալիս զգալիորեն մեծացնել մասնագետների «մաքուր» աշխատավարձը՝ առանց գործատուների կողմից ծախսերի ավելացման:
Եկամտահարկի նվազեցումը խթանների փաթեթի միայն մի մասն է: R&D-ի համար նախատեսված են նաև սարքավորումների արագացված ամորտիզացիա, շահութահարկի ընդլայնված նվազեցումներ և առանձին գործողությունների ազատում ԱԱՀ-ից: Իշխանությունները հույս ունեն, որ այս միջոցները կարագացնեն բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը, կաջակցեն նորարարական ընկերություններին և կօգնեն Հայաստանում ձևավորել բարձր ավելացված արժեք ունեցող տնտեսություն:

Армения режет налоги R&D-специалистов
В Армении приняли решение, которое напрямую бьёт по конкуренции за таланты: для специалистов, занятых в научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах, подоходный налог снизили с 20% до 10%. Льготный режим распространяется на сотрудников R&D-проектов и действует на весь срок реализации утверждённых программ.
Сейчас в стране работают 67 компаний, которые ведут около 80 R&D-проектов. В них задействованы примерно 900 исследователей, инженеров и разработчиков. Новая налоговая ставка позволяет заметно увеличить «чистую» зарплату специалистов без роста затрат со стороны работодателей.
Снижение подоходного налога — лишь часть пакета стимулов. Для R&D также предусмотрены ускоренная амортизация оборудования, расширенные вычеты по налогу на прибыль и освобождение отдельных операций от НДС. Власти рассчитывают, что эти меры ускорят развитие высоких технологий, поддержат инновационные компании и помогут сформировать в Армении экономику с высокой добавленной стоимостью.