2025 թվականին Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն դարձել է Mobile Centre ընկերությունը
2025 թվականին Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն դարձել է Mobile Centre (Mobile Center Art) ընկերությունը, որը պետական բյուջե է փոխանցել 201 միլիոն դոլար, ինչպես հետևում է Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) տվյալներից։ Սա զգալիորեն գերազանցում է մոտակա մրցակիցներին և արտացոլում է բջջային տեխնիկայի վերաարտահանման գործողությունների աճը, առաջին հերթին՝ Ռուսաստան։
Երկրորդ տեղում է Grand Tobacco-ն՝ 170,5 միլիոն դոլարով, որին հաջորդում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ)՝ 134,7 միլիոն դոլարով։ Լավագույն հնգյակում են նաև Գազպրոմ Արմենիան (111,5 միլիոն դոլար) և Արդշինբանկը (103,7 միլիոն դոլար)։
Թոփ-15-ում ընդգրկվել են ծխախոտի արդյունաբերության չորս ընկերություններ (Grand Tobacco, International Masis Tabak, Philip Morris Armenia, JTI Armenia), երկու IT ընկերություններ, որոնք ծրագրային ապահովում են մշակում աշխարհի ազարտային խաղերի հարթակների համար (Digitain և Soft Construct), ինչպես նաև մեկ բուքմեյքերական գրասենյակ՝ Adjarabet (Կաբարկո, 49 միլիոն դոլար)։ Բացի այդ, ցուցակում նկատելի են բանկերը (Արդշինբանկ, Ամերիաբանկ) և էներգետիկ ընկերությունները (CPS Energy Group, Գազպրոմ Արմենիա)։

In 2025, Mobile Centre Became the Largest Taxpayer in Armenia
In 2025, Mobile Centre (Mobile Center Art) became the largest taxpayer in Armenia, contributing $201 million to the state budget, according to data from the State Revenue Committee (SRC). This significantly outpaced its closest competitors and reflects the growth of re-export operations with mobile equipment, primarily to Russia.
In second place is Grand Tobacco with $170.5 million, followed by the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) ($134.7 million). The top five also included Gazprom Armenia ($111.5 million) and Ardshinbank ($103.7 million).
The top 15 included four companies in the tobacco industry (Grand Tobacco, International Masis Tabak, Philip Morris Armenia, JTI Armenia), two IT companies developing software for global gambling platforms (Digitain and Soft Construct), and one bookmaker — Adjarabet (Kabarko, $49 million). In addition, banks (Ardshinbank, Ameriabank) and energy companies (CPS Energy Group, Gazprom Armenia) are also notable in the list.