2025 թվականին Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն դարձել է Mobile Centre ընկերությունը
2025 թվականին Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն դարձել է Mobile Centre (Mobile Center Art) ընկերությունը, որը պետական բյուջե է փոխանցել 201 միլիոն դոլար, ինչպես հետևում է Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) տվյալներից։ Սա զգալիորեն գերազանցում է մոտակա մրցակիցներին և արտացոլում է բջջային տեխնիկայի վերաարտահանման գործողությունների աճը, առաջին հերթին՝ Ռուսաստան։
Երկրորդ տեղում է Grand Tobacco-ն՝ 170,5 միլիոն դոլարով, որին հաջորդում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ)՝ 134,7 միլիոն դոլարով։ Լավագույն հնգյակում են նաև Գազպրոմ Արմենիան (111,5 միլիոն դոլար) և Արդշինբանկը (103,7 միլիոն դոլար)։
Թոփ-15-ում ընդգրկվել են ծխախոտի արդյունաբերության չորս ընկերություններ (Grand Tobacco, International Masis Tabak, Philip Morris Armenia, JTI Armenia), երկու IT ընկերություններ, որոնք ծրագրային ապահովում են մշակում աշխարհի ազարտային խաղերի հարթակների համար (Digitain և Soft Construct), ինչպես նաև մեկ բուքմեյքերական գրասենյակ՝ Adjarabet (Կաբարկո, 49 միլիոն դոլար)։ Բացի այդ, ցուցակում նկատելի են բանկերը (Արդշինբանկ, Ամերիաբանկ) և էներգետիկ ընկերությունները (CPS Energy Group, Գազպրոմ Արմենիա)։

В 2025 году крупнейшим налогоплательщиком Армении стала компания Mobile Centre
В 2025 году крупнейшим налогоплательщиком Армении стала компания Mobile Centre (Mobile Center Art), перечислившая в госбюджет $201 млн, следует из данных Комитета государственных доходов (КГД). Это значительно опередило ближайших конкурентов и отражает рост реэкспортных операций с мобильной техникой, в первую очередь в Россию.
На втором месте — Grand Tobacco с $170,5 млн, за ней — Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) ($134,7 млн). В первую пятёрку также вошли Газпром Армения ($111,5 млн) и Ардшинбанк ($103,7 млн).
В топ-15 вошли четыре компании табачной отрасли (Grand Tobacco, International Masis Tabak, Philip Morris Armenia, JTI Armenia), две IT-компании, разрабатывающие программное обеспечение для мировых платформ азартных игр (Digitain и Soft Construct), а также одна букмекерская контора — Adjarabet (Кабарко, $49 млн). Кроме того, в списке заметны банки (Ардшинбанк, Америабанк) и энергокомпании (CPS Energy Group, Газпром Армения).