Կապանում "Սյունիք" օդանավակայանը կարող է միջազգային դառնալ
Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են Կապանում «Սյունիք» օդանավակայանի բաժնետերերի հետ քննարկումներ սկսել այն միջազգայինի վերածելու հնարավորության շուրջ։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հստակեցրել են, որ նախաձեռնությունը գտնվում է ամենավաղ փուլում. աշխատանքային խորհրդակցություններ դեռ չեն մեկնարկել, իսկ նախագծի պարամետրերը դեռ ձևավորվում են։
Գերատեսչության տվյալներով՝ անհրաժեշտ ներդրումների ծավալը այս պահին որոշված չէ։ Խոսքը կարող է վերաբերել սահմանային և մաքսային ենթակառուցվածքների ֆինանսավորմանը, թռիչքուղիների արդիականացմանը, ինչպես նաև նավիգացիոն և օդանավակայանային սարքավորումների թարմացմանը։ Այս բոլոր հարցերը նախատեսվում է մշակել արդեն օդանավակայանի սեփականատերերի հետ բանակցությունների ընթացքում։
Ավելի վաղ նախագծի զարգացմանը խոչընդոտում էին կոնցեսիոն պայմանագրի պայմանները, որոնք Corporación América-ին արտոնյալ իրավունք էին տալիս կառավարել «Զվարթնոց»-ից 250 կմ շառավղով ցանկացած նոր միջազգային օդանավակայան։ Այս կետի չեղարկումից հետո Կապանի օդանավակայանի միջազգային կարգավիճակի շուրջ քննարկումը հնարավոր դարձավ առանց այն կոնցեսիայի հանձնելու։ «Սյունիք օդանավակայան» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Հայաստանի կառավարության կողմից ստեղծված Սյունիքի մարզի զարգացման հիմնադրամը։

Armenian authorities intend to start discussions with the shareholders of the "Syunik" airport in Kapan regarding the possibility of transforming it into an international one. The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure clarified that the initiative is at its earliest stage: working consultations have not yet started, and the project parameters are still being formed.
According to the department, the required investment volume is currently undetermined. It may involve financing border and customs infrastructure, modernizing runways, and updating navigation and airfield equipment. All these issues are planned to be worked out during negotiations with the airport owners.
Previously, the development of the project was hindered by the terms of the concession agreement, which granted Corporación América the preferential right to manage any new international airport within a 250 km radius of "Zvartnots". After the cancellation of this clause, the discussion of the international status of Kapan airport became possible without transferring it to a concession. The shareholders of "Syunik Airport" LLC are the Zangezur Copper-Molybdenum Combine and the Syunik Region Development Fund, established by the Armenian government.