Կապանում "Սյունիք" օդանավակայանը կարող է միջազգային դառնալ
Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են Կապանում «Սյունիք» օդանավակայանի բաժնետերերի հետ քննարկումներ սկսել այն միջազգայինի վերածելու հնարավորության շուրջ։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հստակեցրել են, որ նախաձեռնությունը գտնվում է ամենավաղ փուլում. աշխատանքային խորհրդակցություններ դեռ չեն մեկնարկել, իսկ նախագծի պարամետրերը դեռ ձևավորվում են։
Գերատեսչության տվյալներով՝ անհրաժեշտ ներդրումների ծավալը այս պահին որոշված չէ։ Խոսքը կարող է վերաբերել սահմանային և մաքսային ենթակառուցվածքների ֆինանսավորմանը, թռիչքուղիների արդիականացմանը, ինչպես նաև նավիգացիոն և օդանավակայանային սարքավորումների թարմացմանը։ Այս բոլոր հարցերը նախատեսվում է մշակել արդեն օդանավակայանի սեփականատերերի հետ բանակցությունների ընթացքում։
Ավելի վաղ նախագծի զարգացմանը խոչընդոտում էին կոնցեսիոն պայմանագրի պայմանները, որոնք Corporación América-ին արտոնյալ իրավունք էին տալիս կառավարել «Զվարթնոց»-ից 250 կմ շառավղով ցանկացած նոր միջազգային օդանավակայան։ Այս կետի չեղարկումից հետո Կապանի օդանավակայանի միջազգային կարգավիճակի շուրջ քննարկումը հնարավոր դարձավ առանց այն կոնցեսիայի հանձնելու։ «Սյունիք օդանավակայան» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Հայաստանի կառավարության կողմից ստեղծված Սյունիքի մարզի զարգացման հիմնադրամը։

Аэропорт «Сюник» в Капане могут сделать международным
Власти Армении намерены начать обсуждения с акционерами аэропорта «Сюник» в Капане по вопросу возможного преобразования его в международный. В Министерстве территориального управления и инфраструктур уточнили, что инициатива находится на самой ранней стадии: рабочие консультации ещё не стартовали, а параметры проекта пока формируются.
По данным ведомства, объём необходимых вложений на данный момент не определён. Речь может идти о финансировании пограничной и таможенной инфраструктуры, модернизации взлётно-посадочных полос, а также обновлении навигационного и аэродромного оборудования. Все эти вопросы планируется проработать уже в ходе переговоров с собственниками аэропорта.
Ранее развитию проекта мешали условия концессионного договора, предоставлявшие Corporación América преимущественное право на управление любым новым международным аэропортом в радиусе 250 км от «Звартноца». После отмены этого пункта обсуждение международного статуса аэропорта Капана стало возможным без передачи его в концессию. Акционерами ООО «Аэропорт Сюник» являются Зангезурский медно-молибденовый комбинат и Фонд развития Сюникской области, созданный правительством Армении.