Հայաստանում վարորդական վկայականները և տրանսպորտային միջոցների գրանցման վկայականները թվայնացվել են, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։ Այժմ, գործող վարորդական իրավունք ունենալու դեպքում, պլաստիկ փաստաթուղթ կրելու անհրաժեշտություն չկա։
Թվայնացումն ընդգրկում է իրավունքների ստացման, ավտոմեքենաների գրանցման և դրանց հետ կապված բոլոր գործընթացները։ car.mia.gov.am պետական հարթակի միջոցով արդեն իրականացվել է մոտ 600 գործողություն էլեկտրոնային եղանակով։ Օգտատերերը կարող են մուտք գործել անձնական էջ և ստանալ իրենց թվային վարորդական վկայականը, նույն կերպ թվայնացվել են նաև գրանցման վկայականները։
Սարգսյանը ընդգծել է, որ ներպետական ստուգումների համար բավարար է թվային փաստաթուղթը, պլաստիկի բացակայության համար վարչական միջոցներ չեն կիրառվում։ Պլաստիկ տարբերակը կպահանջվի միայն Հայաստանից դուրս մեկնելիս։

In Armenia, driver's licenses and vehicle registration certificates have been digitized, according to the head of the Ministry of Internal Affairs, Arpine Sargsyan. Now, with a valid driver's license, there is no need to carry a plastic document.
Digitization covers the entire process of obtaining licenses, registering vehicles, and related procedures. About 600 operations have already been carried out electronically through the state platform car.mia.gov.am. Users can log in to their personal account and obtain their digital driver's license; registration certificates have also been digitized similarly.
Sargsyan emphasized that a digital document is sufficient for domestic checks, and administrative measures for the absence of plastic are not applied. The plastic version will only be required when traveling outside of Armenia.