Հայաստանում վարորդական վկայականները և տրանսպորտային միջոցների գրանցման վկայականները թվայնացվել են, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։ Այժմ, գործող վարորդական իրավունք ունենալու դեպքում, պլաստիկ փաստաթուղթ կրելու անհրաժեշտություն չկա։
Թվայնացումն ընդգրկում է իրավունքների ստացման, ավտոմեքենաների գրանցման և դրանց հետ կապված բոլոր գործընթացները։ car.mia.gov.am պետական հարթակի միջոցով արդեն իրականացվել է մոտ 600 գործողություն էլեկտրոնային եղանակով։ Օգտատերերը կարող են մուտք գործել անձնական էջ և ստանալ իրենց թվային վարորդական վկայականը, նույն կերպ թվայնացվել են նաև գրանցման վկայականները։
Սարգսյանը ընդգծել է, որ ներպետական ստուգումների համար բավարար է թվային փաստաթուղթը, պլաստիկի բացակայության համար վարչական միջոցներ չեն կիրառվում։ Պլաստիկ տարբերակը կպահանջվի միայն Հայաստանից դուրս մեկնելիս։

В Армении водительские удостоверения и регистрационные свидетельства транспортных средств оцифрованы, заявила глава МВД Арпине Саркисян. Теперь при наличии действующего водительского права нет необходимости носить пластиковый документ.
Цифровизация охватывает весь процесс получения прав, регистрацию автомобилей и связанные процедуры. Через государственную платформу car.mia.gov.am уже проведено около 600 операций в электронном виде. Пользователи могут зайти в личный кабинет и получить своё цифровое водительское удостоверение, аналогично оцифрованы и регистрационные свидетельства.
Саркисян подчеркнула, что для внутригосударственных проверок достаточно цифрового документа, административные меры за отсутствие пластика не применяются. Пластиковая версия потребуется только при выезде за пределы Армении.