Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում տեսահսկում կիրականացվի
Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում նախատեսվում է տեսահսկման համակարգերի տեղադրում, հայտարարել է մայրաքաղաքի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Ավելի վաղ տեսախցիկները գործում էին միայն 42 մանկապարտեզներում, այժմ խոսքը քաղաքի լիակատար ընդգրկման մասին է։ Տեսահսկման հասանելիությունը խստորեն սահմանափակվելու է՝ անվտանգությունն ու անձնական տվյալների պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Ավինյանի խոսքով՝ տեսախցիկների ներդրումն արդեն իսկ թույլ է տվել կանխել մի շարք բացասական դեպքեր մանկական հաստատություններում։ Տեսահսկման մեխանիզմը գործնականում բացառում է երեխաների նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքի դրսևորումները, նշում է քաղաքապետը։
Հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը հստակեցրել է, որ գործող 42 մանկապարտեզներում տեղադրված է մոտ 1700 տեսախցիկ, որոնք սպասարկում են 353 խումբ։ Տեսահոսքն անցնում է կենտրոնացված ամենօրյա մոնիտորինգ, ինչն էլ բարձրացնում է մանկապարտեզներում նորմերի և կանոնների պահպանման նկատմամբ հսկողությունը։

Video surveillance will appear in all kindergartens in Yerevan
Video surveillance systems are planned to be installed in all kindergartens in Yerevan, said the mayor of the capital, Tigran Avinyan. Previously, cameras operated only in 42 kindergartens, now we are talking about full coverage of the city. Access to video surveillance will be strictly limited to ensure security and protection of personal data.
According to Avinyan, the introduction of cameras has already prevented a number of negative cases in children's institutions. The video surveillance mechanism practically excludes manifestations of improper attitude towards children, the mayor notes.
The head of the general education department, Margarit Khachatryan, clarified that about 1,700 cameras are installed in the existing 42 kindergartens, serving 353 groups. The video stream undergoes centralized daily monitoring, which increases control over compliance with norms and rules inside kindergartens.