Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում տեսահսկում կիրականացվի
Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում նախատեսվում է տեսահսկման համակարգերի տեղադրում, հայտարարել է մայրաքաղաքի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Ավելի վաղ տեսախցիկները գործում էին միայն 42 մանկապարտեզներում, այժմ խոսքը քաղաքի լիակատար ընդգրկման մասին է։ Տեսահսկման հասանելիությունը խստորեն սահմանափակվելու է՝ անվտանգությունն ու անձնական տվյալների պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Ավինյանի խոսքով՝ տեսախցիկների ներդրումն արդեն իսկ թույլ է տվել կանխել մի շարք բացասական դեպքեր մանկական հաստատություններում։ Տեսահսկման մեխանիզմը գործնականում բացառում է երեխաների նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքի դրսևորումները, նշում է քաղաքապետը։
Հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը հստակեցրել է, որ գործող 42 մանկապարտեզներում տեղադրված է մոտ 1700 տեսախցիկ, որոնք սպասարկում են 353 խումբ։ Տեսահոսքն անցնում է կենտրոնացված ամենօրյա մոնիտորինգ, ինչն էլ բարձրացնում է մանկապարտեզներում նորմերի և կանոնների պահպանման նկատմամբ հսկողությունը։

Во всех детских садах Еревана появится видеонаблюдение
Во всех детских садах Еревана планируется установка систем видеонаблюдения, заявил мэр столицы Тигран Авинян. Ранее камеры действовали только в 42 садах, сейчас речь идёт о полном охвате города. Доступ к видеонаблюдению будет строго ограничен, чтобы обеспечить безопасность и защиту персональных данных.
По словам Авиняна, внедрение камер уже позволило предотвратить ряд негативных случаев в детских учреждениях. Механизм видеонаблюдения практически исключает проявления ненадлежащего отношения к детям, отмечает мэр.
Начальник управления общего образования Маргарит Хачатрян уточнила, что в действующих 42 садах установлено около 1700 камер, обслуживающих 353 группы. Видеопоток проходит централизованный ежедневный мониторинг, что повышает контроль за соблюдением норм и правил внутри детсадов.