Երևանում ընթանում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ESA) ընկերության շուկայական արժեքի գնահատման գործընթացը, հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսքով՝ դա թույլ կտա պետությանը որոշում ընդունել ընկերության հետգնման կամ այն պետական բաժնեմասով հավատարմագրային կառավարման հանձնելու վերաբերյալ՝ կախված ստացված գնահատականից։ Ավելի վաղ ESA-ի էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիան չեղարկվել էր, և կառավարությունը սեփականատիրոջ հետ բանակցությունների համար ստացել էր եռամսյա ժամկետ։
Փաշինյանը նշել է, որ ESA-ի արժեքի գնահատականները դեռ պաշտոնապես չեն ամրագրվել, և քննարկումները շարունակվում են։ Նա ընդգծել է, որ որոշումների հարցում շտապելու անհրաժեշտություն չկա. դե ֆակտո ընկերությունն արդեն պատկանում է պետությանը, իսկ դրա թափանցիկությունը, հարկային կարգապահությունն ու աշխատանքի արդյունավետությունը զգալիորեն բարձրացել են։ Միևնույն ժամանակ բացահայտվել են նախկին ղեկավարության կոռուպցիոն սխեմաներ, որոնց վերաբերյալ ընթանում են քրեական գործեր։
Վարչապետը նաև հայտնել է, որ ESA-ն դարձել է ավելի բաց՝ տարբեր ընկերությունների և ներդրողների հետ գործընկերության համար։ Եթե շուկայական արժեքը հասանելի լինի բյուջեի համար, նախատեսվում է լիակատար ազգայնացում՝ կառավարման փոխանցմամբ միջազգային մասնագետների խմբին, ինչը պետք է ուժեղացնի երկրի կենսական նշանակության էներգետիկ ենթակառուցվածքի աշխատանքի վերահսկողությունն ու թափանցիկությունը։

В Ереване идет процесс оценки рыночной стоимости компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), сообщил премьер-министр Никол Пашинян. По его словам, это позволит государству принять решение о выкупе компании или передаче её в доверительное управление с госдолей, в зависимости от полученной стоимости. Ранее лицензия ЭСА на распределение электроэнергии была аннулирована, и правительство получило трехмесячный срок для переговоров с собственником.
Пашинян отметил, что оценки стоимости ЭСА пока официально не зафиксированы, и обсуждения продолжаются. Он подчеркнул, что спешить с решениями нет необходимости: де-факто компания уже принадлежит государству, а её прозрачность, налоговая дисциплина и эффективность работы существенно повысились. При этом выявлены коррупционные схемы прежнего руководства, по которым ведутся уголовные дела.
Премьер также сообщил, что ЭСА стала более открытой для партнерства с разнообразными компаниями и инвесторами. Если рыночная стоимость будет доступна для бюджета, планируется полная национализация с передачей управления международной группе профессионалов, что должно усилить контроль и прозрачность работы критически важной энергетической инфраструктуры страны.