Idram-ը՝ հայկական առաջատար ֆինտեխ ընկերությունը, հայտարարել է WeChat Pay-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին։ Այժմ Չինաստանից զբոսաշրջիկներն ու այցելուները կկարողանան Հայաստանում վճարել ապրանքների և ծառայությունների համար՝ WeChat հավելվածի միջոցով սկանավորելով Idram-ի QR կոդերը։ Ինտեգրացիան կընդգրկի ավելի քան 26 000 առևտրային կետ և կբարձրացնի անկանխիկ վճարումների հարմարավետությունը զբոսաշրջային և սպասարկման ոլորտներում։
Idram-ի տնօրեն Arsen Kdenyan-ի խոսքով՝ միջազգային վճարային համակարգերի հետ համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում բիզնեսի և զբոսաշրջիկների համար, ինչպես նաև ռազմավարական քայլ է հայկական ֆինտեխ էկոհամակարգի գլոբալ ինտեգրման ուղղությամբ։ Հետագայում նախատեսվում է, որ Idram-ի օգտատերերը կկարողանան Չինաստանում վճարումներ կատարել WeChat-ի QR կոդերի միջոցով, ինչը կընդլայնի հարթակի միջազգային գործառույթները։
WeChat Pay-ի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ սա ընկերության առաջին կարևոր գործընկերությունն է Կովկասում։ Այն կապահովի չինացի օգտատերերի համար ծանոթ և հարմար վճարման գործընթաց և կամրապնդի Հայաստանի ու Չինաստանի միջև տնտեսական, առևտրային և մշակութային կապերը՝ հաստատելով Idram-ի նորարարական դերը թվային վճարումների միջազգային հարթակում։

Idram, ведущая армянская финтех-компания, объявила о стратегическом партнерстве с WeChat Pay. Теперь туристы и гости из Китая смогут оплачивать товары и услуги в Армении, сканируя QR-коды Idram через приложение WeChat. Интеграция охватит более 26 000 торговых точек и повысит удобство безналичных платежей в туристическом и сервисном секторах.
По словам директора Idram Арсена Кденяна, сотрудничество с международными платежными системами открывает новые возможности для бизнеса и туристов, а также является стратегическим шагом к глобальной интеграции армянской финтех-экосистемы. В дальнейшем планируется, что пользователи Idram смогут совершать платежи в Китае через QR-коды WeChat, что расширит международный функционал платформы.
Представители WeChat Pay подчеркнули, что это первое ключевое партнерство компании на Кавказе. Оно обеспечит привычный, удобный процесс оплаты для китайских пользователей и укрепит экономические, торговые и культурные связи между Арменией и Китаем, подтверждая инновационную роль Idram на международной арене цифровых платежей.