Turkish Airlines ավիաընկերությունը նախատեսում է կանոնավոր չվերթներ իրականացնել Ստամբուլի և Երևանի միջև 2026 թվականի մարտի 11-ից։ Այս մասին հայտնի է դարձել ավիափոխադրողի ներկայացուցիչների և Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանի հանդիպման արդյունքում։ Երթուղու գործարկումը դիտարկվում է որպես կարևոր քայլ երկրների միջև ավիահաղորդակցության և զբոսաշրջային հոսքերի զարգացման համար:
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են ոչ միայն չվերթների առաջիկա մեկնարկը, այլև համագործակցության ավելի լայն հեռանկարները։ Խոսքը վերաբերում էր երթուղային ցանցի հնարավոր ընդլայնմանը և առաջիկա ժամանակահատվածում նոր ուղղությունների բացմանը, ինչը կարող է բարձրացնել Հայաստանի գրավչությունը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար:
Ակնկալվում է, որ Ստամբուլի և Երևանի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցությունը կհեշտացնի ուղևորությունները ուղևորների համար, ինչպես նաև լրացուցիչ խթան կհանդիսանա զբոսաշրջության և գործարար կապերի զարգացման համար։ Չվերթների պաշտոնական ժամանակացույցը և հաճախականությունը կհայտարարվեն չվերթների մեկնարկի օրվան մոտ:

Авиакомпания Turkish Airlines планирует запустить регулярные рейсы между Стамбулом и Ереваном с 11 марта 2026 года. Об этом стало известно по итогам встречи представителей перевозчика с главой Комитета по туризму Армении Лусине Геворгян. Запуск маршрута рассматривается как важный шаг для развития авиасообщения и туристических потоков между странами.
В ходе переговоров стороны обсудили не только предстоящий старт рейсов, но и более широкие перспективы сотрудничества. Речь шла о возможном расширении маршрутной сети и открытии новых направлений в ближайшем будущем, что может повысить привлекательность Армении для иностранных туристов.
Ожидается, что прямое авиасообщение между Стамбулом и Ереваном упростит поездки для пассажиров, а также станет дополнительным стимулом для развития туризма и деловых контактов. Официальное расписание и частота полётов будут объявлены ближе к дате запуска рейсов.