Հայաստանը ռեկորդներ է սահմանում. արևային էներգետիկան գերազանցել է 1 ԳՎտ-ը
2025 թվականը ռեկորդային դարձավ Հայաստանի արևային էներգետիկայի համար. երկիրը ներդրել է մոտ 615 ՄՎտ նոր արևային հզորություններ, իսկ արևային էլեկտրակայանների համախառն տեղադրված հզորությունը գերազանցել է 1,1 ԳՎտ-ը։ Դա գրեթե 1,3 անգամ ավելի է, քան 2024 թվականի վերջին կուտակված ամբողջ ծավալը, հայտնել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Հիմնական աճն ապահովել են ինքնավար արևային կայանները. դրանց թիվը գերազանցել է 50 հազարը, իսկ ընդհանուր հզորությունը կազմել է մոտ 650 ՄՎտ։ Areg.ai-ի տվյալներով՝ անցյալ տարի արևային էլեկտրակայաններն ապահովել են երկրում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 15%-ը, իսկ տնային արևային էլեկտրակայանների թիվն աճել է 60%-ով մեկ տարվա ընթացքում։
Դրա շնորհիվ Հայաստանը ժամանակից շուտ հասել է արևային էներգիայի մասնաբաժնի վերաբերյալ նպատակին, որը նախատեսված է մինչև 2030 թվականը ռազմավարությամբ։ Ապագայում կառավարությունը մտադիր է պետական աջակցության շեշտը տանիքային արևային էլեկտրակայաններից տեղափոխել դեպի հիբրիդային նախագծեր և էներգիայի կուտակման համակարգեր։

Армения бьет рекорды: солнечная энергетика превысила 1 ГВт
2025 год стал рекордным для солнечной энергетики Армении: страна ввела около 615 МВт новых солнечных мощностей, а совокупная установленная мощность СЭС превысила 1,1 ГВт. Это почти в 1,3 раза больше, чем весь накопленный объём на конец 2024 года, сообщил министр территориального управления и инфраструктуры Давит Худатян.
Основной рост обеспечили автономные солнечные установки: их число превысило 50 тысяч, а общая мощность составила около 650 МВт. По данным Areg.ai, в прошлом году солнечные электростанции обеспечили примерно 15% всей выработки электроэнергии в стране, а количество домашних СЭС выросло на 60% за год.
Благодаря этому Армения досрочно достигла цели по доле солнечной энергии, предусмотренной стратегией до 2030 года. В будущем правительство намерено сместить акцент господдержки с крышных СЭС на гибридные проекты и системы накопления энергии.