2026 թվականի հունվարին Հայաստանում տարեկան գնաճը կազմել է 3,8%, ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։ Այս ցուցանիշը մի քանի ամիս է պահպանվում է Կենտրոնական բանկի նպատակային ուղենիշի մոտ (3 ± 1%), ինչը վկայում է դրամավարկային կայուն քաղաքականության և գների վերահսկման մասին:
Աճի հիմնական շարժիչ ուժը մնում են սննդամթերքները. մեկ տարվա ընթացքում դրանք թանկացել են 5,9%-ով։ Դա հատկապես նկատելի է հիմնական կատեգորիաներում՝ բանջարեղեն, միս և կաթնամթերք, ինչը զգալի հարված է հասցնում ընտանեկան բյուջեներին:
Ամենամեծ թռիչքը գրանցվել է ալկոհոլային և ծխախոտային արտադրանքի մոտ. գների աճը կազմել է 9%։ Պատճառը տարեսկզբից ակցիզների հերթական բարձրացումն է՝ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում, ինչն էլ հարվածել է շատ քաղաքացիների համար սովորական ապրանքների արժեքին:

В январе 2026 года годовая инфляция в Армении составила 3,8%, показывают данные Статистического комитета. Этот показатель удерживается вблизи целевого ориентира Центрального банка (3 ± 1%) уже несколько месяцев, что свидетельствует о стабильной монетарной политике и контроле за ценами.
Главным драйвером роста остаются продукты питания: за год они подорожали на 5,9%. Особенно заметно это отражается на базовых категориях — овощах, мясе и молочных продуктах, что ощутимо бьёт по семейным бюджетам.
Наибольший скачок зафиксирован у алкоголя и табачных изделий — рост цен составил 9%. Причина — очередное повышение акцизов с начала года в рамках обязательств Армении перед ЕАЭС, что ударило по стоимости привычных товаров для многих граждан.