Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ և քննարկել ատոմային էներգետիկայի բնագավառում երկկողմ համագործակցության հարցերը։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում Ալեն Սիմոնյանի ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակներում, հայտնել են ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ տարածքային կառավարման և ենթակառուցքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում նոր ատոմակայանը լինելու է մոդուլային տիպի, նախագծի վերաբերյալ վերջնական որոշումը նախատեսվում է կայացնել 2026-2027 թվականներին։ Հայկական կողմն արդեն քննարկում է «Ռոսատոմի» կողմից պատրաստված 1200 ՄՎտ հզորությամբ բլոկի կառուցման նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։
Հայկական ատոմակայանը, որը միակն է Հարավային Կովկասում, գտնվում է Մեծամորի մոտ՝ Երևանից 30 կմ հեռավորության վրա։ Ներկայումս կայանն ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի մինչև 40%-ը՝ մնալով արտադրության առանցքային աղբյուր։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян встретился с генеральным директором «Росатома» Алексеем Лихачевым, обсудив вопросы двустороннего сотрудничества в атомной энергетике. Встреча прошла в Москве в рамках официального визита Симоняна в РФ, сообщили в пресс-службе парламента Армении.
Ранее министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян заявил, что новая АЭС в Армении будет модульного типа, окончательное решение по проекту планируется принять в 2026–2027 годах. В армянской стороне уже рассматривается предварительное технико-экономическое обоснование строительства блока мощностью 1200 МВт, подготовленное «Росатомом».
Армянская АЭС, единственная в Южном Кавказе, расположена около Мецамора в 30 км от Еревана. Сейчас станция обеспечивает до 40% электроэнергии в стране, оставаясь ключевым источником выработки.