Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարել է «Աջափնյակ» նոր՝ 11-րդ մետրոյի կայարանի գնումների և կառուցման հատուկ կանոնների ներդրման մասին, հայտնել է մայրաքաղաքի քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը։ Որոշումն ընդունվել է Հայաստանի կառավարության կողմից՝ նպատակ ունենալով պայմանագրերի կառավարման միջազգային փորձը ինտեգրել գնումների վերաբերյալ հայկական օրենսդրության մեջ։ Նոր պայմանների համաձայն՝ շինարարական աշխատանքների և տեխնիկական հսկողության մրցույթները կանցկացվեն միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներով։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է երկու շաբաթվա ընթացքում պատրաստել տեխնիկական հսկողության ծառայությունների տեխնիկական բնութագիրը։ Սկզբում կայարանի կառուցումը նախատեսվում էր սկսել 2024 թվականին, այնուհետև ժամկետները տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջ և 2026 թվական։
2025 թվականի բյուջեում մետրոյի նախագծի համար նախատեսված էր 9,6 մլրդ դրամ, սակայն գումարը կրճատվել է մինչև 1,4 մլրդ դրամ. միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների գնմանը։ Քաղաքային բյուջեում 2026 թվականի համար լրացուցիչ հատկացվել է ևս 2 մլրդ դրամ կայարանի կառուցման համար։

Мэрия Еревана объявила о введении специальных правил закупок и строительства для новой 11-й станции метро «Ачапняк», сообщил советник столичного мэра Анета Бабаян. Решение принято правительством Армении с целью интеграции международного опыта управления контрактами в армянское законодательство о закупках. Согласно новым условиям, тендеры на строительные работы и технический надзор будут проводиться по международно признанным стандартам.
Мэр Еревана Тигран Авинян поручил в течение двух недель подготовить техническую характеристику услуг технического надзора. Первоначально строительство станции планировалось начать в 2024 году, затем сроки переносились на конец 2025 и на 2026 год.
В бюджете на 2025 год на проект метро было предусмотрено 9,6 млрд драмов, однако сумма сократилась до 1,4 млрд драмов — часть средств направили на закупку 45 новых троллейбусов длиной 12 метров. В городском бюджете на 2026 год дополнительно заложено еще 2 млрд драмов на строительство станции.