Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարել է «Աջափնյակ» նոր՝ 11-րդ մետրոյի կայարանի գնումների և կառուցման հատուկ կանոնների ներդրման մասին, հայտնել է մայրաքաղաքի քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը։ Որոշումն ընդունվել է Հայաստանի կառավարության կողմից՝ նպատակ ունենալով պայմանագրերի կառավարման միջազգային փորձը ինտեգրել գնումների վերաբերյալ հայկական օրենսդրության մեջ։ Նոր պայմանների համաձայն՝ շինարարական աշխատանքների և տեխնիկական հսկողության մրցույթները կանցկացվեն միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներով։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է երկու շաբաթվա ընթացքում պատրաստել տեխնիկական հսկողության ծառայությունների տեխնիկական բնութագիրը։ Սկզբում կայարանի կառուցումը նախատեսվում էր սկսել 2024 թվականին, այնուհետև ժամկետները տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջ և 2026 թվական։
2025 թվականի բյուջեում մետրոյի նախագծի համար նախատեսված էր 9,6 մլրդ դրամ, սակայն գումարը կրճատվել է մինչև 1,4 մլրդ դրամ. միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների գնմանը։ Քաղաքային բյուջեում 2026 թվականի համար լրացուցիչ հատկացվել է ևս 2 մլրդ դրամ կայարանի կառուցման համար։

Yerevan City Hall announced the introduction of special procurement and construction rules for the new 11th metro station, "Ajapnyak," according to Aneta Babayan, adviser to the capital's mayor. The decision was made by the government of Armenia with the aim of integrating international contract management experience into Armenian procurement legislation. Under the new terms, tenders for construction work and technical supervision will be conducted according to internationally recognized standards.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan instructed that the technical specification for technical supervision services be prepared within two weeks. Initially, construction of the station was planned to begin in 2024, but the deadlines were later moved to the end of 2025 and then to 2026.
The 2025 budget allocated 9.6 billion drams for the metro project, but the amount was reduced to 1.4 billion drams, with part of the funds redirected to the purchase of 45 new 12-meter trolleybuses. The city's 2026 budget additionally earmarks another 2 billion drams for the construction of the station.