Ռուսաստանը պատրաստ է Հայաստանում կառուցել ցանկացած հզորության ատոմակայան
«Ռոսատոմ» ռուսական պետական կորպորացիան Հայաստանին առաջարկել է լայնածավալ համագործակցություն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում, ներառյալ մեծ, միջին և փոքր հզորության ատոմային կայանների կառուցումը։ Այս մասին հայտնի է դարձել «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հանդիպման արդյունքում։ Քննարկմանը մասնակցել է նաև ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Միջուկային նախագծերից բացի, կողմերը կարող են իրականացնել նաև ուղեկցող նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ ոչ միջուկային բնույթի:
Լիխաչովը մանրամասն պատմել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ընթացքի մասին և քննարկել նոր բլոկների կառուցման հեռանկարները։ Հայկական կողմի քննարկմանն արդեն ներկայացվել է 1200 ՄՎտ հզորությամբ բլոկի նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։ Ընդ որում, Հայաստանը նախատեսում է ստեղծել մոդուլային կայան, նախագծի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի 2026–2027 թվականներին։
Ավելի վաղ տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել էր, որ երկիրն ուսումնասիրում է առաջարկներ ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից և Ֆրանսիայից։ «Росатом»-ի նոր նախաձեռնությունը կարող է առանցքային քայլ դառնալ Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի արդիականացման և հանրապետության էներգետիկ անկախության ամրապնդման գործում։

Россия готова строить АЭС в Армении любой мощности
Для армянской стороны на рассмотрении уже находится предварительное технико-экономическое обоснование блока мощностью 1200 МВт
Российская госкорпорация «Росатом» предложила Армении масштабное сотрудничество в сфере атомной энергетики, включая строительство атомных станций большой, средней и малой мощности. Об этом стало известно по итогам встречи гендиректора «Росатома» Алексея Лихачева с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном. В обсуждении также участвовал посол РФ Сергей Копыркин. Помимо ядерных проектов, стороны могут реализовать и сопутствующие инициативы, в том числе неядерного характера.
Лихачев подробно рассказал о ходе продления срока эксплуатации Армянской АЭС и обсудил перспективы строительства новых блоков. Для армянской стороны на рассмотрении уже находится предварительное технико-экономическое обоснование блока мощностью 1200 МВт. При этом Армения планирует создать модульную станцию, окончательное решение по проекту будет принято в 2026–2027 годах.
Ранее министр территориального управления Давид Худатян отметил, что страна изучает предложения не только из России, но и США, Китая, Южной Кореи и Франции. Новая инициатива «Росатома» может стать ключевым шагом в модернизации атомной энергетики Армении и усилении энергетической независимости республики.