Ռուսաստանը պատրաստ է Հայաստանում կառուցել ցանկացած հզորության ատոմակայան
«Ռոսատոմ» ռուսական պետական կորպորացիան Հայաստանին առաջարկել է լայնածավալ համագործակցություն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում, ներառյալ մեծ, միջին և փոքր հզորության ատոմային կայանների կառուցումը։ Այս մասին հայտնի է դարձել «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հանդիպման արդյունքում։ Քննարկմանը մասնակցել է նաև ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Միջուկային նախագծերից բացի, կողմերը կարող են իրականացնել նաև ուղեկցող նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ ոչ միջուկային բնույթի:
Լիխաչովը մանրամասն պատմել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ընթացքի մասին և քննարկել նոր բլոկների կառուցման հեռանկարները։ Հայկական կողմի քննարկմանն արդեն ներկայացվել է 1200 ՄՎտ հզորությամբ բլոկի նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։ Ընդ որում, Հայաստանը նախատեսում է ստեղծել մոդուլային կայան, նախագծի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի 2026–2027 թվականներին։
Ավելի վաղ տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել էր, որ երկիրն ուսումնասիրում է առաջարկներ ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից և Ֆրանսիայից։ «Росатом»-ի նոր նախաձեռնությունը կարող է առանցքային քայլ դառնալ Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի արդիականացման և հանրապետության էներգետիկ անկախության ամրապնդման գործում։

Russia is ready to build a nuclear power plant in Armenia of any capacity
The Russian state corporation Rosatom has offered Armenia large-scale cooperation in the field of nuclear energy, including the construction of nuclear power plants of large, medium and small capacity. This became known following a meeting between Rosatom Director General Alexey Likhachev and Chairman of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan. Russian Ambassador Sergey Kopyrkin also participated in the discussion. In addition to nuclear projects, the parties can implement related initiatives, including non-nuclear ones.
Likhachev spoke in detail about the progress of extending the service life of the Armenian NPP and discussed the prospects for building new units. The Armenian side is already considering a preliminary feasibility study for a 1200 MW unit. At the same time, Armenia plans to create a modular station, and a final decision on the project will be made in 2026–2027.
Earlier, Minister of Territorial Administration David Khudatyan noted that the country is studying proposals not only from Russia, but also from the USA, China, South Korea and France. The new Rosatom initiative could be a key step in modernizing Armenia's nuclear energy and strengthening the republic's energy independence.