Հայաստանում կենսաթոշակները և նպաստները կփոխանցվեն անկանխիկ եղանակով
2026 թվականի ապրիլի 1-ից Հայաստանում բոլոր կենսաթոշակները և սոցիալական նպաստները կվճարվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով, հայտնել են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում։ Այն քաղաքացիներին, ովքեր մինչև մարտի 5-ը չեն հասցնի դիմում ներկայացնել վճարման ձևը փոխելու համար, բանկը կնշանակվի ավտոմատ կերպով, և մարտի 5-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկի փոփոխությունն անհնար կլինի։
Քարտերը կառաքվեն առաքիչ ծառայության միջոցով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ սոցիալական աշխատողների մասնակցությամբ, հատկապես հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիների համար։ Նախարարությունը կոչ է անում թոշակառուներին և նպաստառուներին նախապես դիմում ներկայացնել https://online.ssa.am հարթակում կամ Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոնում։

В Армении переведут пенсии и пособия в безналичную форму
С 1 апреля 2026 года все пенсии и социальные пособия в Армении будут выплачиваться исключительно безналично, сообщили в Министерстве труда и социальных вопросов. Гражданам, которые не успеют подать заявление об изменении формы выплаты до 5 марта, банк будет назначен автоматически, и в период с 5 марта по 1 апреля изменение банка невозможно.
Карты доставят курьерской службой, а при необходимости — с участием социальных работников, особенно для граждан с ограниченными возможностями. Министерство призывает пенсионеров и получателей пособий заранее подать заявление через платформу https://online.ssa.am или в любом территориальном центре Единой социальной службы.