Հայաստանում կգործարկվի հողմային էներգետիկայի լայնածավալ նախագիծ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում (ԶՊՄԿ) նախատեսվում է ստեղծել հիբրիդային էներգետիկ համակարգ՝ հիմնված հողմային էներգիայի վրա
Փետրվարի 5-ին Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարությունում ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր ԶՊՄԿ-ի, ճապոնական Komaihaltec Inc-ի, Շրջակա միջավայրի նախարարության և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միջև:
Նախագիծը նախատեսում է ուսումնասիրել և ներդնել փակ հիբրիդային համակարգ, որն աշխատում է հողմային էներգիայով՝ կոմբինատի ներքին կարիքների համար:
Նախաձեռնությունը միտված է բարձրացնել էներգաարդյունավետությունը, նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները և օգտագործել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները ԶՊՄԿ-ի տարբեր գործունեություններում:
Ընկերությունն արդեն իսկ իրականացնում է արևային էլեկտրակայաններ հարակից բնակավայրերում և նախատեսում է սեփական արևային նախագիծը: Համատեղ ծրագիրն ընդգծում է վերականգնվող էներգետիկայի առաջնահերթությունը Հայաստանի կառավարության և բիզնեսի համար, իսկ միջազգային համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում կայուն զարգացման և էներգետիկ անկախության համար:

Large-Scale Wind Energy Project to Be Launched in Armenia
The Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) plans to create a hybrid energy system based on wind power
On February 5, a memorandum of cooperation was signed at the Ministry of Environment of Armenia between ZCMC, Japan's Komaihaltec Inc, the Ministry of Environment, and the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
The project involves the study and implementation of a closed-loop hybrid system powered by wind energy for the internal needs of the combine.
The initiative aims to improve energy efficiency, reduce greenhouse gas emissions, and utilize renewable energy sources in various areas of ZCMC's operations.
The company is already implementing solar power plants in neighboring settlements and planning its own solar project. The joint program emphasizes the priority of renewable energy for the government and business of Armenia, and international cooperation opens up new opportunities for sustainable development and energy independence.