Հայաստանում կգործարկվի հողմային էներգետիկայի լայնածավալ նախագիծ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում (ԶՊՄԿ) նախատեսվում է ստեղծել հիբրիդային էներգետիկ համակարգ՝ հիմնված հողմային էներգիայի վրա
Փետրվարի 5-ին Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարությունում ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր ԶՊՄԿ-ի, ճապոնական Komaihaltec Inc-ի, Շրջակա միջավայրի նախարարության և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միջև:
Նախագիծը նախատեսում է ուսումնասիրել և ներդնել փակ հիբրիդային համակարգ, որն աշխատում է հողմային էներգիայով՝ կոմբինատի ներքին կարիքների համար:
Նախաձեռնությունը միտված է բարձրացնել էներգաարդյունավետությունը, նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները և օգտագործել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները ԶՊՄԿ-ի տարբեր գործունեություններում:
Ընկերությունն արդեն իսկ իրականացնում է արևային էլեկտրակայաններ հարակից բնակավայրերում և նախատեսում է սեփական արևային նախագիծը: Համատեղ ծրագիրն ընդգծում է վերականգնվող էներգետիկայի առաջնահերթությունը Հայաստանի կառավարության և բիզնեսի համար, իսկ միջազգային համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում կայուն զարգացման և էներգետիկ անկախության համար:

В Армении запустят масштабный проект ветроэнергетики
На Зангезурском медно-молибденовом комбинате (ЗММК) планируется создание гибридной энергетической системы на базе ветровой энергии
5 февраля в Министерстве окружающей среды Армении подписан меморандум о сотрудничестве между ЗММК, японской Komaihaltec Inc, Министерством окружающей среды и Министерством территориального управления и инфраструктуры.
Проект предусматривает изучение и внедрение замкнутой гибридной системы, работающей на энергии ветра, для внутренних нужд комбината.
Инициатива направлена на повышение энергоэффективности, снижение выбросов парниковых газов и использование возобновляемых источников энергии в различных сферах деятельности ЗММК.
Компания уже реализует солнечные электростанции в соседних населенных пунктах и планирует собственный солнечный проект. Совместная программа подчеркивает приоритет возобновляемой энергетики для правительства и бизнеса Армении, а международное сотрудничество открывает новые возможности для устойчивого развития и энергетической независимости.