Երևանում առաջին անգամ անցկացվել է կամուրջների անձնագրավորում
Երևանում ավարտվել է կամուրջների և կամրջային օբյեկտների առաջին համալիր անձնագրավորումը, հայտնել են քաղաքապետարանում:
Քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր օբյեկտ ստացել է անձնագիր՝ բնութագրով, ընթացիկ վիճակի վերլուծությամբ և ապագայի ծրագրերով։ Գնահատման համար օգտագործվում է 30–40 ցուցանիշ, իսկ առավել բարդ կամուրջների համար՝ մինչև 70, ներառյալ «Հաղթանակի» կամուրջը, Հրազդան գետի վրայով անցնող կամուրջը և Դավթաշենի կամուրջը։ Ամբողջ տեղեկատվությունը հասանելի կլինի առցանց և կօգտագործվի քաղաքային ծառայությունների կողմից պլանավորման և սպասարկման համար:
Շինարարության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրանիկ Թևոսյանը հավելել է, որ Երևանում գույքագրվել է մոտ 250 կամրջային կառույց, իսկ 2025 թվականին իրականացվել է դրանց տեխնիկական և սեյսմիկ վիճակի հետազոտություն։ Կիևյան կամրջի վերանորոգումը նախատեսվում է իրականացնել ամառային արձակուրդների ընթացքում՝ նախագծի տեխնիկական պայմանների լիակատար վերամշակմամբ:

В Ереване впервые проведена паспортизация мостов
В Ереване завершена первая комплексная паспортизация мостов и мостовых объектов, сообщили в мэрии города.
По словам советника мэра Камо Ареяна, каждый объект получил паспорт с характеристикой, анализом текущего состояния и планами на будущее. Для оценки используются 30–40 показателей, а наиболее сложные мосты — до 70, включая мост «Победы», мост через Раздан и Давташенский мост. Вся информация будет доступна онлайн и использована городскими службами для планирования и обслуживания.
Врио главы управления строительства Андраник Тевосян добавил, что в Ереване инвентаризировано около 250 мостовых сооружений, а в 2025 году проведено исследование их технического и сейсмического состояния. Ремонт моста Киевян запланирован на летние каникулы с полной переработкой технических условий проекта.