Երևանը խաղադրույք է կատարում արհեստական բանականության վրա. Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն բառերից անցնում են խոշոր տեխնոլոգիական նախագծերի
Երևանում կայացավ Հայ-ամերիկյան գագաթնաժողովը տեխնոլոգիաների և նորարարության թեմաներով
Մայրաքաղաքում կայացած հայ-ամերիկյան գագաթնաժողովը հավաքել էր ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակությանը, Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչներին և երկու երկրների տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին. խոսակցությունը գնաց թվային տնտեսության ապագայի մասին
Երևանում կայացավ Հայ-ամերիկյան գագաթնաժողովը տեխնոլոգիաների և նորարարության թեմաներով, որը համախմբեց Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակությանը և առաջատար ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Կողմերը քննարկեցին բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և թվային ենթակառուցվածքի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հայրապետյանը հայտարարեց, որ ներկայացրել է երկիրը «արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնների այգու» վերածելու ռազմավարությունը՝ ընդգծելով, որ այս հայեցակարգն արդեն գործնական մարմնավորում է ստանում։ Նրա խոսքով, Firebird նախագծի շրջանակներում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Հայաստանում այնպիսի գլոբալ խաղացողների ներկայությունը, ինչպիսիք են Dell-ը և Nvidia-ն, ուժեղացնելու ուղղությամբ:
Ինչպես նշեց նախարարը, գագաթնաժողովը կազմակերպվել էր կոնկրետ խնդրով՝ չսահմանափակվել հռչակագրերով, այլ խորացնել գործընկերությունը, համաձայնեցնել առաջնահերթությունները և անցնել գործնական քայլերի։ Շեշտը դրվել է համատեղ նախաձեռնությունների մեկնարկի և ամերիկյան բիզնեսի մասնակցությամբ կայուն տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ձևավորման վրա:

Yerevan Bets on AI: Armenia and the US Move from Words to Major Technology Projects
The Armenian-American summit in the capital brought together a delegation from the US Vice President, representatives of the Armenian government, and heads of technology companies from both countries — the conversation focused on the future of the digital economy.
The Armenian-American Summit on Technology and Innovation took place in Yerevan, bringing together high-ranking officials from Armenia, a delegation from the US Vice President, and representatives from leading IT companies. The parties discussed expanding cooperation in the fields of high technology, artificial intelligence, and digital infrastructure.
Armenia's Minister of High-Tech Industry Hayrapetyan stated that he presented a strategy to turn the country into a "garden of artificial intelligence data centers," emphasizing that this concept is already being put into practice. According to him, within the framework of the Firebird project, active work is underway to strengthen the presence in Armenia of global players such as Dell and Nvidia.
As the minister noted, the summit was organized with a specific task — not to be limited to declarations, but to deepen the partnership, agree on priorities, and move to practical steps. The emphasis is on launching joint initiatives and forming a sustainable technological ecosystem with the participation of American business.