Արևային էներգիայի արտադրությունն աճում է Հայաստանում
2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանը զգալիորեն ավելացրել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ հասնելով 10 010 մլն կՎտժ-ի, ինչը 6,7%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ Այս մասին տեղեկացնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Արտադրության կառուցվածքն ունի հետևյալ տեսքը.
• ՀԷԿ-երը արտադրել են 2106 մլն կՎտժ (+6,7%), բաժինը՝ 21%;
• ՋԷԿ-երը՝ 3360 մլն կՎտժ (–4,4%), բաժինը՝ 33,6%;
• Հայկական ԱԷԿ-ը՝ 2914 մլն կՎտժ (+3%), բաժինը՝ 29,1%;
• Արևային էլեկտրակայանները ցույց են տվել պայթյունավտանգ աճ՝ 1628 մլն կՎտժ (+66,9%), բաժինը հասել է 16,3%-ի;
• Քամու էլեկտրակայանները տվել են ընդամենը 1,2 մլն կՎտժ (–3%), 0,1%-ից պակաս:
Հատկապես տպավորիչ է արևային էներգիայի արտադրության առաջընթացը. արտադրության ծավալն աճել է գրեթե 67%-ով՝ 2024 թվականի համեմատ, իսկ դրա ներդրումը ընդհանուր հաշվեկշռում գերազանցել է 16%-ը։ Սա արտացոլում է վերականգնվող աղբյուրների ակտիվ զարգացումը, ներառյալ հարյուրավոր նոր արևային կայաններ և տանիքների վրա ինքնավար վահանակների զանգվածային տարածումը:
Արտադրության ընդհանուր աճը 6,7%-ով ապահովել է երկրի էներգետիկ կայունությունը՝ պահանջարկի աճի ֆոնին։ Փորձագետները նշում են, որ Հայաստանն արագ տեմպերով շարժվում է դեպի էներգետիկ հաշվեկշռի դիվերսիֆիկացումը՝ հօգուտ «կանաչ» աղբյուրների:

Солнечная генерация в Армении растёт
По итогам 2025 года Армения значительно нарастила производство электроэнергии, достигнув 10 010 млн кВт·ч — на 6,7% больше, чем годом ранее. Такие данные приводит Статистический комитет республики.
Структура генерации выглядит следующим образом:
• ГЭС произвели 2106 млн кВт·ч (+6,7%), доля — 21%;
• ТЭЦ — 3360 млн кВт·ч (–4,4%), доля 33,6%;
• Армянская АЭС — 2914 млн кВт·ч (+3%), доля 29,1%;
• Солнечные электростанции показали взрывной рост: 1628 млн кВт·ч (+66,9%), доля достигла 16,3%;
• Ветряные станции дали всего 1,2 млн кВт·ч (–3%), менее 0,1%.
Особенно впечатляющим стал прогресс солнечной генерации: объем выработки вырос почти на 67% по сравнению с 2024 годом, а её вклад в общий баланс превысил 16%. Это отражает активное развитие возобновляемых источников, включая сотни новых солнечных станций и массовое распространение автономных панелей на крышах.
Общий рост производства на 6,7% обеспечил энергетическую стабильность страны на фоне увеличения спроса. Эксперты отмечают, что Армения ускоренными темпами движется к диверсификации энергобаланса в пользу «зелёных» источников.