Արևային էներգիայի արտադրությունն աճում է Հայաստանում
2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանը զգալիորեն ավելացրել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ հասնելով 10 010 մլն կՎտժ-ի, ինչը 6,7%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ Այս մասին տեղեկացնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Արտադրության կառուցվածքն ունի հետևյալ տեսքը.
• ՀԷԿ-երը արտադրել են 2106 մլն կՎտժ (+6,7%), բաժինը՝ 21%;
• ՋԷԿ-երը՝ 3360 մլն կՎտժ (–4,4%), բաժինը՝ 33,6%;
• Հայկական ԱԷԿ-ը՝ 2914 մլն կՎտժ (+3%), բաժինը՝ 29,1%;
• Արևային էլեկտրակայանները ցույց են տվել պայթյունավտանգ աճ՝ 1628 մլն կՎտժ (+66,9%), բաժինը հասել է 16,3%-ի;
• Քամու էլեկտրակայանները տվել են ընդամենը 1,2 մլն կՎտժ (–3%), 0,1%-ից պակաս:
Հատկապես տպավորիչ է արևային էներգիայի արտադրության առաջընթացը. արտադրության ծավալն աճել է գրեթե 67%-ով՝ 2024 թվականի համեմատ, իսկ դրա ներդրումը ընդհանուր հաշվեկշռում գերազանցել է 16%-ը։ Սա արտացոլում է վերականգնվող աղբյուրների ակտիվ զարգացումը, ներառյալ հարյուրավոր նոր արևային կայաններ և տանիքների վրա ինքնավար վահանակների զանգվածային տարածումը:
Արտադրության ընդհանուր աճը 6,7%-ով ապահովել է երկրի էներգետիկ կայունությունը՝ պահանջարկի աճի ֆոնին։ Փորձագետները նշում են, որ Հայաստանն արագ տեմպերով շարժվում է դեպի էներգետիկ հաշվեկշռի դիվերսիֆիկացումը՝ հօգուտ «կանաչ» աղբյուրների:

Solar Generation in Armenia is Growing
In 2025, Armenia significantly increased its electricity production, reaching 10,010 million kWh — 6.7% more than the previous year. This data is provided by the Statistical Committee of the Republic.
The generation structure is as follows:
• Hydroelectric power plants produced 2106 million kWh (+6.7%), share — 21%;
• Thermal power plants — 3360 million kWh (–4.4%), share 33.6%;
• Armenian NPP — 2914 million kWh (+3%), share 29.1%;
• Solar power plants showed explosive growth: 1628 million kWh (+66.9%), share reached 16.3%;
• Wind farms produced only 1.2 million kWh (–3%), less than 0.1%.
The progress of solar generation is particularly impressive: production volume increased by almost 67% compared to 2024, and its contribution to the overall balance exceeded 16%. This reflects the active development of renewable sources, including hundreds of new solar stations and the widespread adoption of autonomous panels on roofs.
The overall production growth of 6.7% ensured the country's energy stability amid increasing demand. Experts note that Armenia is rapidly moving towards diversifying its energy balance in favor of "green" sources.