Հայաստանը հույս ունի երկարաձգել Մեծամորի ԱԷԿ-ի աշխատանքը մինչև 2046 թվականը
Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը կարող է երկարաձգվել մինչև 2046 թվականը։ Այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսքով, ներկայումս իրականացվում է Մեծամորի կայանի աշխատանքի երկարաձգման ծրագիրը մինչև 2036 թվականը, որից հետո նախատեսվում է ևս մեկ փուլ՝ լրացուցիչ երկարաձգում տասը տարով։
Զուգահեռաբար, իշխանությունները մտադիր են որոշել երկրի ատոմային էներգետիկայի ապագան։ Այս ընթացքում Երևանը պետք է որոշում կայացնի նոր ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ։
Ինչպես նշել է Փաշինյանը, այս հարցի շուրջ խորհրդատվություններ արդեն անցկացվում են մի շարք պետությունների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի և Հարավային Կորեայի։

Armenia expects to extend the operation of the Metsamor NPP until 2046
Pashinyan announced plans for a new extension phase and negotiations on the construction of a new plant
The service life of the Armenian NPP may be extended until 2046. This was announced by Prime Minister Nikol Pashinyan. According to him, a program to extend the operation of the Metsamor station until 2036 is currently being implemented, after which another stage is expected — an additional extension of ten years.
At the same time, the authorities intend to decide on the future of the country's nuclear energy. During this period, Yerevan must decide on the construction of a new NPP.
As Pashinyan noted, consultations on this issue are already being held with a number of states, including Russia, the United States, France, China and South Korea.