Հայաստանը հույս ունի երկարաձգել Մեծամորի ԱԷԿ-ի աշխատանքը մինչև 2046 թվականը
Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը կարող է երկարաձգվել մինչև 2046 թվականը։ Այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսքով, ներկայումս իրականացվում է Մեծամորի կայանի աշխատանքի երկարաձգման ծրագիրը մինչև 2036 թվականը, որից հետո նախատեսվում է ևս մեկ փուլ՝ լրացուցիչ երկարաձգում տասը տարով։
Զուգահեռաբար, իշխանությունները մտադիր են որոշել երկրի ատոմային էներգետիկայի ապագան։ Այս ընթացքում Երևանը պետք է որոշում կայացնի նոր ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ։
Ինչպես նշել է Փաշինյանը, այս հարցի շուրջ խորհրդատվություններ արդեն անցկացվում են մի շարք պետությունների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի և Հարավային Կորեայի։

Армения рассчитывает продлить работу Мецаморской АЭС до 2046 года
Срок эксплуатации Армянской АЭС могут увеличить до 2046 года. Об этом сообщил премьер-министр Никол Пашинян. По его словам, сейчас реализуется программа продления работы Мецаморской станции до 2036 года, после чего предполагается ещё один этап — дополнительное продление на десять лет.
Параллельно власти намерены определиться с будущим атомной энергетики страны. В течение этого периода Ереван должен принять решение о строительстве новой АЭС.
Как отметил Пашинян, консультации по этому вопросу уже ведутся с рядом государств, включая Россию, США, Францию, Китай и Южную Корею.