Հայաստանը ատոմակայանի նոր գործընկերոջը ընտրում է ելնելով ազգային շահերից
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ատոմային նոր կայանի կառուցման համար գործընկեր երկիր ընտրելիս իշխանությունները կառաջնորդվեն առաջարկների համապատասխանությամբ հանրապետության ռազմավարական շահերին: Ատոմակայանի նոր կառուցման մասին որոշումը պետք է կայացվի մինչև Մեծամորի կայանի շահագործման երկարաձգված ժամկետի ավարտը մինչև 2046 թվականը:
Այժմ քննարկվում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի և Հարավային Կորեայի հետ նախագծերը: Փաշինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է մանրակրկիտ ուսումնասիրել միջուկային էներգետիկայի շուկան երկարաժամկետ հեռանկարում և ընտրել այն առաջարկը, որը առավելագույնս կհամապատասխանի երկրի շահերին:
Վարչապետի խոսքով՝ Մեծամորի ատոմակայանի էլեկտրաէներգիան մնում է ամենաէժանը ազգային էներգահամակարգում: Նոր կայանի վերաբերյալ բոլոր հիմնական հարցերը կենթարկվեն համակողմանի վերլուծության՝ նախագծի ռազմավարական անվտանգությունն ու տնտեսական արդյունավետությունն ապահովելու համար:

Armenia Chooses a Partner for New Nuclear Power Plant Based on National Interests
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that when choosing a partner country for the construction of a new nuclear power plant, the authorities will be guided by the compliance of proposals with the strategic interests of the republic. The decision to build a new nuclear power plant must be made before the end of the extended service life of the Metsamor station until 2046.
Currently, projects with Russia, the USA, France, China, and South Korea are being discussed. Pashinyan noted that it is necessary to carefully study the nuclear energy market in the long term and choose a proposal that best meets the interests of the country.
According to the Prime Minister, electricity from the Metsamor nuclear power plant remains the cheapest in the national energy system. All key issues related to the new station will be subjected to a comprehensive analysis to ensure the strategic security and economic efficiency of the project.