Հայաստանը ատոմակայանի նոր գործընկերոջը ընտրում է ելնելով ազգային շահերից
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ատոմային նոր կայանի կառուցման համար գործընկեր երկիր ընտրելիս իշխանությունները կառաջնորդվեն առաջարկների համապատասխանությամբ հանրապետության ռազմավարական շահերին: Ատոմակայանի նոր կառուցման մասին որոշումը պետք է կայացվի մինչև Մեծամորի կայանի շահագործման երկարաձգված ժամկետի ավարտը մինչև 2046 թվականը:
Այժմ քննարկվում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի և Հարավային Կորեայի հետ նախագծերը: Փաշինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է մանրակրկիտ ուսումնասիրել միջուկային էներգետիկայի շուկան երկարաժամկետ հեռանկարում և ընտրել այն առաջարկը, որը առավելագույնս կհամապատասխանի երկրի շահերին:
Վարչապետի խոսքով՝ Մեծամորի ատոմակայանի էլեկտրաէներգիան մնում է ամենաէժանը ազգային էներգահամակարգում: Նոր կայանի վերաբերյալ բոլոր հիմնական հարցերը կենթարկվեն համակողմանի վերլուծության՝ նախագծի ռազմավարական անվտանգությունն ու տնտեսական արդյունավետությունն ապահովելու համար:

Армения выбирает партнёра для новой АЭС по национальным интересам
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что при выборе страны-партнёра для строительства новой атомной станции власти будут руководствоваться соответствием предложений стратегическим интересам республики. Решение о строительстве новой АЭС должно быть принято до завершения продленного срока эксплуатации Мецаморской станции до 2046 года.
Сейчас обсуждаются проекты с Россией, США, Францией, Китаем и Южной Кореей. Пашинян отметил, что необходимо тщательно изучить рынок ядерной энергетики в долгосрочной перспективе и выбрать предложение, максимально отвечающее интересам страны.
По словам премьера, электроэнергия Мецаморской АЭС остаётся самой дешёвой в национальной энергосистеме. Все ключевые вопросы по новой станции будут подвергнуты всестороннему анализу, чтобы обеспечить стратегическую безопасность и экономическую эффективность проекта.