Հայաստանը սահմանին հերթերը փոխանցում է էլեկտրոնային ձևաչափի
Հայաստանում Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը, որը նախատեսում է բեռնատարների հերթերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի գործարկումը։ Ինչպես հայտնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Համլետ Սահակյանը, մեխանիզմը նախ կներդրվի ամենածանրաբեռնված հյուսիսային և հարավային սահմանային կետերում։
Համակարգը կկիրառվի երկրից մեկնող բեռնատարների նկատմամբ։ Անցակետից մինչև 20 կմ շառավղով կստեղծվեն վճարովի կայանատեղեր, որտեղ կգործարկվի տրանսպորտի գրանցման, հերթականության բաշխման և անցակետ մուտք գործելու թույլտվությունների տրամադրման ավտոմատացված հարթակ։
Փոխադրողների հարցման համաձայն՝ մեծամասնությունը բախվում է բազմաժամյա խցանումների։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ տրանսպորտի, բեռի և անհրաժեշտ ընթացակարգերի վերաբերյալ տվյալների թվային հաշվառումը թույլ կտա օպտիմալացնել հոսքը, կրճատել սպասման ժամանակը և գործընթացն ավելի թափանցիկ և կանխատեսելի դարձնել բիզնեսի համար։

Армения переводит очереди на границе в электронный формат
В Армения Национальное Собрание приняло в первом чтении поправки в закон «О таможенном регулировании», предусматривающие запуск электронной системы управления очередями грузовиков. Как сообщил замглавы Комитета по госдоходам Гамлет Саакян, механизм сначала внедрят на наиболее загруженных северных и южных пограничных пунктах.
Система будет применяться к грузовикам, покидающим страну. В радиусе до 20 км от КПП создадут платные стоянки, где заработает автоматизированная платформа для регистрации транспорта, распределения очередности и выдачи разрешений на въезд на пропускной пункт.
По данным опроса перевозчиков, большинство сталкиваются с многочасовыми заторами. Власти рассчитывают, что цифровой учёт данных о транспорте, грузе и необходимых процедурах позволит оптимизировать поток, сократить время ожидания и сделать процесс более прозрачным и предсказуемым для бизнеса.