ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է Երևանի հետ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Հայաստանին կապող մոտ 14 կմ ընդհանուր երկարությամբ երկու երկաթուղային հատվածների վերականգնման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին։ Առաջին հատվածը կանցնի Երասխ գյուղով դեպի Ադրբեջան, երկրորդը՝ Ախուրյանի տարածքում դեպի Թուրքիա։ Բանակցությունների ընթացքում կողմերը կքննարկեն նախագծի իրականացման տեխնիկական և ֆինանսական կողմերը։
Ակնկալվում է, որ այս հատվածների վերականգնումը կապահովի Ռուսաստանի ուղիղ կապը Նախիջևանի, Թուրքիայի և Իրանի հետ՝ բացելով ելք դեպի Միջերկրական ծովի և Պարսից ծոցի նավահանգիստներ։ Օվերչուկի խոսքով՝ նախագիծը կդառնա Կովկասում տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման և տարածաշրջանում լոգիստիկ կապերի ամրապնդմանն ուղղված ավելի լայն աշխատանքի մաս։
Ռուսական կողմն ընդգծում է Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների կառուցողական համագործակցության կարևորությունը կայունության և տնտեսական աճի համար։ 2025 թվականի վերջին արդեն վերականգնվել է երկաթուղային հաղորդակցությունը Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, ինչը բարելավել է ռուսական ապրանքների առաջխաղացման և ԵԱՏՄ երկրների միջև առևտրի զարգացման պայմանները։

Вице-премьер РФ Алексей Оверчук объявил о начале переговоров с Ереваном по восстановлению двух железнодорожных участков общей протяжённостью около 14 км, соединяющих Армению с Азербайджаном и Турцией. Первый участок пройдёт через село Ерасх к Азербайджану, второй — в районе Ахуряна к Турции. В ходе переговоров стороны обсудят технические и финансовые аспекты реализации проекта.
Ожидается, что восстановление этих участков обеспечит прямое сообщение России с Нахичеванью, Турцией и Ираном, открывая выход к портам Средиземного моря и Персидского залива. По словам Оверчука, проект станет частью более широкой работы по разблокированию транспортных путей на Кавказе и укреплению логистической связности в регионе.
Российская сторона подчёркивает важность конструктивного сотрудничества всех государств Южного Кавказа для стабильности и экономического роста. В конце 2025 года уже было возобновлено железнодорожное сообщение между Россией и Арменией через Азербайджан и Грузию, что улучшило условия для продвижения российских товаров и развития торговли между странами ЕАЭС.