Հայաստանի ՏՏ ոլորտը գերազանցել է 2,5 միլիարդ դոլարի սահմանը
2025 թվականին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի շրջանառությունը գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը, ինչը համարժեք է ավելի քան 2,58 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին հայտնել է ոլորտի նախարար Հայրապետյանը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականի արդյունքներով ցուցանիշը կազմել է մոտ 915 միլիարդ դրամ՝ մի փոքր ավելի քան 2,37 միլիարդ դոլար, ինչը խոսում է տարվա ընթացքում նկատելի աճի մասին։
Նախարարը հստակեցրել է, որ վիճակագրության մեջ ներառված են ոչ միայն ծրագրային ապահովման մշակումը, այլև արտադրությունը, ինչպես նաև էլեկտրոնային արտադրանքի հավաքումը։ Այսպիսով, խոսքը ավելի լայն տեխնոլոգիական հատվածի մասին է, քան պարզապես ՏՏ ծառայությունները։
2025 թվականին ոլորտի արտահանումը կազմել է 715,5 միլիարդ դրամ (1,86 միլիարդ դոլար)՝ նախորդ տարվա մոտ 702 միլիարդ դրամի (1,82 միլիարդ դոլար) դիմաց։ Արտաքին մատակարարումների չափավոր դինամիկային չնայած՝ ընդհանուր շրջանառությունը շարունակում է վստահորեն աճել՝ հաստատելով երկրի տնտեսության մեջ տեխնոլոգիական հատվածի ամրապնդումը։

IT-сектор Армении пробил отметку в $2,5 млрд
В 2025 году оборот сферы высоких технологий Армении превысил 1 трлн драмов, что эквивалентно более чем $2,58 млрд. Об этом сообщил министр отрасли Айрапетян. Для сравнения, по итогам 2024 года показатель составлял около 915 млрд драмов — чуть более $2,37 млрд, что говорит о заметном росте за год.
Министр уточнил, что в статистику включены не только разработка программного обеспечения, но и производство, а также сборка электронной продукции. Таким образом, речь идёт о более широком технологическом сегменте, чем просто IT-услуги.
Экспорт отрасли в 2025 году достиг 715,5 млрд драмов ($1,86 млрд) против примерно 702 млрд драмов ($1,82 млрд) годом ранее. Несмотря на умеренную динамику внешних поставок, общий оборот продолжает уверенно расти, подтверждая укрепление технологического сектора в экономике страны.