Հայաստանի ՏՏ ոլորտը գերազանցել է 2,5 միլիարդ դոլարի սահմանը
2025 թվականին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի շրջանառությունը գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը, ինչը համարժեք է ավելի քան 2,58 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին հայտնել է ոլորտի նախարար Հայրապետյանը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականի արդյունքներով ցուցանիշը կազմել է մոտ 915 միլիարդ դրամ՝ մի փոքր ավելի քան 2,37 միլիարդ դոլար, ինչը խոսում է տարվա ընթացքում նկատելի աճի մասին։
Նախարարը հստակեցրել է, որ վիճակագրության մեջ ներառված են ոչ միայն ծրագրային ապահովման մշակումը, այլև արտադրությունը, ինչպես նաև էլեկտրոնային արտադրանքի հավաքումը։ Այսպիսով, խոսքը ավելի լայն տեխնոլոգիական հատվածի մասին է, քան պարզապես ՏՏ ծառայությունները։
2025 թվականին ոլորտի արտահանումը կազմել է 715,5 միլիարդ դրամ (1,86 միլիարդ դոլար)՝ նախորդ տարվա մոտ 702 միլիարդ դրամի (1,82 միլիարդ դոլար) դիմաց։ Արտաքին մատակարարումների չափավոր դինամիկային չնայած՝ ընդհանուր շրջանառությունը շարունակում է վստահորեն աճել՝ հաստատելով երկրի տնտեսության մեջ տեխնոլոգիական հատվածի ամրապնդումը։

Armenia's IT sector exceeds $2.5 billion mark
In 2025, the turnover of Armenia's high-tech sector exceeded 1 trillion drams, which is equivalent to more than $2.58 billion. This was announced by Minister Ayrapetyan. For comparison, at the end of 2024, the figure was about 915 billion drams — just over $2.37 billion, which indicates a noticeable increase over the year.
The minister clarified that the statistics include not only software development, but also production and assembly of electronic products. Thus, we are talking about a broader technological segment than just IT services.
The industry's exports in 2025 reached 715.5 billion drams ($1.86 billion) against approximately 702 billion drams ($1.82 billion) a year earlier. Despite the moderate dynamics of external supplies, the total turnover continues to grow steadily, confirming the strengthening of the technological sector in the country's economy.