Հայաստանը նոր արբանյակ է պլանավորում տիեզերական հետազոտությունների համար
Հայաստանը լրջորեն դիտարկում է հեռահար դիտարկումների և տիեզերական լուսանկարչության համար նոր արբանյակ կամ մի քանի սարք ձեռք բերելու հնարավորությունը, հայտնել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Նրա խոսքով, նման նախագծերը, ինչպես առաջին հայկական Hayasat-1 արբանյակը, մեծ արժեք ունեն գիտության, հետազոտությունների և նորարարությունների տեսանկյունից:
Նախարարը նշել է, որ ոլորտը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու զարգացման համար, որպեսզի իրականացնի ավելի հավակնոտ խնդիրներ։ Հիշեցնենք, որ Bazoomq հայկական լաբորատորիայի և Կրթության և գիտական նորարարությունների զարգացման կենտրոնի կողմից ստեղծված Hayasat-1-ը ուղեծիր է դուրս բերվել 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ին SpaceX ընկերության Falcon-9 հրթիռով և ավարտել է իր առաքելությունը 2025 թվականի ապրիլին։ Ընդամենը 1 կգ կշռող արբանյակը Երկրի շուրջ մեկ պտույտ է կատարել յուրաքանչյուր 1,5 ժամում՝ ապահովելով ազդանշաններ, որոնք հասանելի են Հայաստանի տարածքում ընդունման համար:
Նոր արբանյակները նախատեսվում է օգտագործել խորացված գիտական հետազոտությունների, մոնիտորինգի և նորարարական նախագծերի համար։ Իշխանությունները տիեզերական ծրագրի ընդլայնումը դիտարկում են որպես ռազմավարական քայլ երկրի տեխնոլոգիական և հետազոտական բազան ամրապնդելու համար:

Армения планирует новый спутник для космических исследований
Армения серьезно рассматривает возможность приобретения нового спутника или нескольких аппаратов для дистанционного наблюдения и космической фотосъемки, сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян. По его словам, подобные проекты, как и первый армянский спутник Hayasat-1, имеют большую ценность с точки зрения науки, исследований и инноваций.
Министр отметил, что отрасли еще предстоит пройти длинный путь развития, чтобы реализовывать более амбициозные задачи. Напомним, что Hayasat-1, созданный армянской лабораторией Bazoomq и Центром развития образования и научных инноваций, был выведен на орбиту 1 декабря 2023 года ракетой Falcon-9 компании SpaceX и завершил свою миссию в апреле 2025 года. Спутник весом всего 1 кг совершал один оборот вокруг Земли каждые 1,5 часа, обеспечивая сигналы, доступные для приема над территорией Армении.
Новые спутники планируется использовать для углубленных научных исследований, мониторинга и инновационных проектов. Власти рассматривают расширение космической программы как стратегический шаг для укрепления технологической и исследовательской базы страны.