Հայաստանը նոր արբանյակ է պլանավորում տիեզերական հետազոտությունների համար
Հայաստանը լրջորեն դիտարկում է հեռահար դիտարկումների և տիեզերական լուսանկարչության համար նոր արբանյակ կամ մի քանի սարք ձեռք բերելու հնարավորությունը, հայտնել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Նրա խոսքով, նման նախագծերը, ինչպես առաջին հայկական Hayasat-1 արբանյակը, մեծ արժեք ունեն գիտության, հետազոտությունների և նորարարությունների տեսանկյունից:
Նախարարը նշել է, որ ոլորտը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու զարգացման համար, որպեսզի իրականացնի ավելի հավակնոտ խնդիրներ։ Հիշեցնենք, որ Bazoomq հայկական լաբորատորիայի և Կրթության և գիտական նորարարությունների զարգացման կենտրոնի կողմից ստեղծված Hayasat-1-ը ուղեծիր է դուրս բերվել 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ին SpaceX ընկերության Falcon-9 հրթիռով և ավարտել է իր առաքելությունը 2025 թվականի ապրիլին։ Ընդամենը 1 կգ կշռող արբանյակը Երկրի շուրջ մեկ պտույտ է կատարել յուրաքանչյուր 1,5 ժամում՝ ապահովելով ազդանշաններ, որոնք հասանելի են Հայաստանի տարածքում ընդունման համար:
Նոր արբանյակները նախատեսվում է օգտագործել խորացված գիտական հետազոտությունների, մոնիտորինգի և նորարարական նախագծերի համար։ Իշխանությունները տիեզերական ծրագրի ընդլայնումը դիտարկում են որպես ռազմավարական քայլ երկրի տեխնոլոգիական և հետազոտական բազան ամրապնդելու համար:

Armenia is seriously considering acquiring a new satellite or several devices for remote sensing and space photography, according to Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan. He stated that such projects, like the first Armenian satellite Hayasat-1, are of great value in terms of science, research, and innovation.
The Minister noted that the industry still has a long way to go to achieve more ambitious goals. It is worth recalling that Hayasat-1, created by the Armenian laboratory Bazoomq and the Center for Education Development and Scientific Innovation, was launched into orbit on December 1, 2023, by SpaceX's Falcon-9 rocket and completed its mission in April 2025. The satellite, weighing only 1 kg, orbited the Earth every 1.5 hours, providing signals available for reception over the territory of Armenia.
The new satellites are planned to be used for in-depth scientific research, monitoring, and innovative projects. The authorities view the expansion of the space program as a strategic step to strengthen the country's technological and research base.