Հայաստանը 2025 թվականին էներգետիկայի և գազամատակարարման ոլորտում ներդրել է գրեթե 140 միլիոն դոլար
2025 թվականին Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում և գազամատակարարման համակարգում ներդրվել է 52 միլիարդ դրամ (մոտ 140 միլիոն դոլար), հայտնել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը։ Ընդ որում, 31 միլիարդ դրամն ուղղվել է էլեկտրաէներգիային, իսկ 21 միլիարդ դրամը՝ գազամատակարարմանը, ինչը թույլ է տվել պահպանել ցանցերի կայունությունը և բարելավել ենթակառուցվածքը։
Կարգավորողը բացատրել է Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի նախկին ղեկավարության կողմից 2025 թվականի ներդրումային ծրագրի վերանայման լրացուցիչ հայտի մերժումը։ Հանձնաժողովը չի ընդունել առաջարկը, քանի որ նախատեսվում էր անտեսել արդիականացման հետ կապված էլեկտրաէներգիայի անջատումները՝ սպասարկման որակի գնահատման ժամանակ։ Մեսրոպյանը ընդգծել է, որ որակի ցուցանիշները ուղղակիորեն կախված են պլանային և վթարային անջատումներից, և նախկինում համակարգում ներդրումներ չեն իրականացվել։
ՀԾԿՀ ղեկավարը նաև նշել է, որ տվյալներ չունի ՀԷՑ-ի ոչ պատշաճ կառավարման և էլեկտրաէներգիայի հաճախակի անջատումների մասին։ Ուղղված միջոցները, նրա խոսքով, թույլ կտան արդիականացնել ենթակառուցվածքը և բարձրացնել երկրում էներգացանցերի և գազամատակարարման հուսալիությունը։

Armenia Invested Nearly $140 Million in Energy and Gas Supply in 2025
In 2025, 52 billion drams (approximately $140 million) were invested in Armenia's electricity and gas supply system, according to Mesrop Mesropyan, Head of the Public Services Regulatory Commission (PSRC). Of this, 31 billion drams were allocated to electricity and 21 billion drams to gas supply, which helped maintain the stability of the networks and improve infrastructure.
The regulator explained the rejection of an additional application from the former management of the Electric Networks of Armenia to revise the investment program for 2025. The commission did not accept the proposal because it planned to ignore power outages related to modernization when assessing the quality of service. Mesropyan emphasized that quality indicators directly depend on planned and emergency shutdowns, and previously no investments were made in the system.
The head of the PSRC also noted that he does not have data on improper management of ENA and frequent power outages. According to him, the directed funds will allow modernizing the infrastructure and increasing the reliability of energy networks and gas supply in the country.