Հայաստանը 2025 թվականին էներգետիկայի և գազամատակարարման ոլորտում ներդրել է գրեթե 140 միլիոն դոլար
2025 թվականին Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում և գազամատակարարման համակարգում ներդրվել է 52 միլիարդ դրամ (մոտ 140 միլիոն դոլար), հայտնել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը։ Ընդ որում, 31 միլիարդ դրամն ուղղվել է էլեկտրաէներգիային, իսկ 21 միլիարդ դրամը՝ գազամատակարարմանը, ինչը թույլ է տվել պահպանել ցանցերի կայունությունը և բարելավել ենթակառուցվածքը։
Կարգավորողը բացատրել է Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի նախկին ղեկավարության կողմից 2025 թվականի ներդրումային ծրագրի վերանայման լրացուցիչ հայտի մերժումը։ Հանձնաժողովը չի ընդունել առաջարկը, քանի որ նախատեսվում էր անտեսել արդիականացման հետ կապված էլեկտրաէներգիայի անջատումները՝ սպասարկման որակի գնահատման ժամանակ։ Մեսրոպյանը ընդգծել է, որ որակի ցուցանիշները ուղղակիորեն կախված են պլանային և վթարային անջատումներից, և նախկինում համակարգում ներդրումներ չեն իրականացվել։
ՀԾԿՀ ղեկավարը նաև նշել է, որ տվյալներ չունի ՀԷՑ-ի ոչ պատշաճ կառավարման և էլեկտրաէներգիայի հաճախակի անջատումների մասին։ Ուղղված միջոցները, նրա խոսքով, թույլ կտան արդիականացնել ենթակառուցվածքը և բարձրացնել երկրում էներգացանցերի և գազամատակարարման հուսալիությունը։

Армения вложила почти $140 млн в энергетику и газоснабжение в 2025 году
В 2025 году в электроэнергетическую систему и систему газоснабжения Армении было инвестировано 52 млрд драмов (около $140 млн), сообщил глава Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Месроп Месропян. При этом 31 млрд драмов направлено на электроэнергию, а 21 млрд драмов — на газоснабжение, что позволило поддерживать стабильность сетей и улучшать инфраструктуру.
Регулятор объяснил отклонение дополнительной заявки бывшего руководства Электрических сетей Армении по пересмотру инвестпрограммы на 2025 год. Комиссия не приняла предложение, так как планировалось игнорировать отключения электроэнергии, связанные с модернизацией, при оценке качества обслуживания. Месропян подчеркнул, что показатели качества напрямую зависят от плановых и аварийных отключений, и ранее инвестиции в систему не проводились.
Глава КРОУ также отметил, что не располагает данными о ненадлежащем управлении ЭСА и частых отключениях электроэнергии. Направленные средства, по его словам, позволят модернизировать инфраструктуру и повысить надёжность энергосетей и газоснабжения в стране.