Մոդուլային ատոմակայանի կառուցումը համարվում է Հայաստանի համար առավել հարմար տարբերակ, հայտարարել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։ Նրա խոսքով, 400 ՄՎտ հզորությամբ մեկ խոշոր կայանի փոխարեն ավելի արդյունավետ է օգտագործել ութ մոդուլ՝ յուրաքանչյուրը 50 ՄՎտ հզորությամբ։ Նման սխեման ապահովում է շահագործման ավելի մեծ ճկունություն և բարձրացնում էներգահամակարգի աշխատանքի արդյունավետությունը։
ՀԾԿՀ ղեկավարը նշել է, որ ամերիկյան մոդուլային կայանները կահավորված կլինեն պասիվ հովացման համակարգով, իսկ սարքավորումների մոտ 80–90%-ը կարտադրվի տեխնոլոգիաների ծագման երկրներում։ Ռեակտորային բլոկները նախատեսվում է տեղադրել գետնի տակ, ինչը բարձրացնում է անվտանգությունը և նվազեցնում ռիսկերը՝ համեմատած գործող օբյեկտների հետ։
Ի պատասխան այն քննադատությանը, որ ԱՄՆ-ն առաջին անգամ է կառուցում մոդուլային ատոմակայաններ, Մեսրոպյանը պարզաբանել է, որ մոդուլային կայանի 51 նախագիծ արդեն գտնվում է նախագծման փուլում 10 երկրներում։ Հայաստանում նման մոտեցումը թույլ կտա համատեղել ժամանակակից տեխնոլոգիաները միջուկային անվտանգության միջազգային ստանդարտների հուսալի շահագործման և աջակցության հետ։

Строительство модульной АЭС считается наиболее подходящим вариантом для Армении, заявил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг РА Месроп Месропян. По его словам, вместо одной крупной станции мощностью 400 МВт более эффективно использовать восемь модулей по 50 МВт каждый. Такая схема обеспечивает большую гибкость эксплуатации и повышает эффективность работы энергосистемы.
Глава КРОУ отметил, что американские модульные станции будут оснащены системой пассивного охлаждения, а около 80–90% оборудования будет производиться в странах происхождения технологий. Реакторные блоки планируется размещать под землёй, что повышает безопасность и снижает риски по сравнению с действующими объектами.
Отвечая на критику о том, что США впервые строят модульные АЭС, Месропян уточнил, что 51 проект модульной станции уже находится на стадии проектирования в 10 странах. В Армении такой подход позволит сочетать современные технологии с надежной эксплуатацией и поддержкой международных стандартов ядерной безопасности.