Firebird-ը 4 միլիարդ դոլարի ներդրում է կատարում Հայաստանում AI գործարանի կառուցման համար
Ամերիկյան ստարտափը պատրաստվում է սերվերների և GPU-ների մատակարարմանը, ծառայությունների մեկնարկը նախատեսված է երկրորդ կիսամյակում
Ամերիկյան Firebird ստարտափը սկսել է Հայաստանում 4 միլիարդ դոլար արժողությամբ խոշոր AI գործարանի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները։ Ըստ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի, շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն մոտ ժամանակներս. ընկերությունն արդեն ձեռք է բերել գործարանի համար հողատարածք, ընթանում են թույլտվությունների ստացման և նախապատրաստական աշխատանքները։
Սերվերային սարքավորումների և գրաֆիկական պրոցեսորների (GPU) առաջին խմբաքանակը երկիր կառաքվի երկու ամսվա ընթացքում, կտեղադրվի և կտեղակայվի հարթակում։ Firebird-ը նախատեսում է AI ծառայությունների մատուցումը սկսել 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում։ Նախագծի համար արդեն ստացվել են անհրաժեշտ արտահանման թույլտվություններ և լիցենզիաներ շինարարության առաջին երկու փուլերի համար։
Հայրապետյանը ընդգծել է, որ ստարտափը NVIDIA-ի հետ պայմանավորվածություն ունի GPU-ների մատակարարման վերաբերյալ, իսկ Dell-ը կպատրաստի սերվերային սարքավորումներ պրոցեսորների տեղադրման համար։ Գործարանը զգալի տեխնոլոգիական կլաստեր կստեղծի երկրում՝ խթանելով արհեստական բանականության և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացումը։

Firebird инвестирует $4 млрд в строительство AI-завода в Армении
Американский стартап Firebird начал подготовку к строительству крупного AI-завода в Армении стоимостью $4 млрд. По словам министра высокотехнологичной промышленности РА Мхитара Айрапетяна, строительные работы стартуют в ближайшее время: компания уже приобрела участок под завод, ведутся процедуры получения разрешений и подготовительные работы.
Первая партия серверного оборудования и графических процессоров (GPU) будет доставлена в страну в течение двух месяцев, смонтирована и размещена на площадке. Firebird планирует начать предоставление AI-услуг во втором полугодии 2026 года. Для проекта уже получены необходимые экспортные разрешения и лицензии для первых двух этапов строительства.
Айрапетян подчеркнул, что стартап имеет договоренности с NVIDIA по поставкам GPU и с Dell, которая подготовит серверное оборудование для установки процессоров. Завод создаст значительный технологический кластер в стране, стимулируя развитие искусственного интеллекта и IT-сектора Армении.