Firebird-ը 4 միլիարդ դոլարի ներդրում է կատարում Հայաստանում AI գործարանի կառուցման համար
Ամերիկյան ստարտափը պատրաստվում է սերվերների և GPU-ների մատակարարմանը, ծառայությունների մեկնարկը նախատեսված է երկրորդ կիսամյակում
Ամերիկյան Firebird ստարտափը սկսել է Հայաստանում 4 միլիարդ դոլար արժողությամբ խոշոր AI գործարանի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները։ Ըստ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի, շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն մոտ ժամանակներս. ընկերությունն արդեն ձեռք է բերել գործարանի համար հողատարածք, ընթանում են թույլտվությունների ստացման և նախապատրաստական աշխատանքները։
Սերվերային սարքավորումների և գրաֆիկական պրոցեսորների (GPU) առաջին խմբաքանակը երկիր կառաքվի երկու ամսվա ընթացքում, կտեղադրվի և կտեղակայվի հարթակում։ Firebird-ը նախատեսում է AI ծառայությունների մատուցումը սկսել 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում։ Նախագծի համար արդեն ստացվել են անհրաժեշտ արտահանման թույլտվություններ և լիցենզիաներ շինարարության առաջին երկու փուլերի համար։
Հայրապետյանը ընդգծել է, որ ստարտափը NVIDIA-ի հետ պայմանավորվածություն ունի GPU-ների մատակարարման վերաբերյալ, իսկ Dell-ը կպատրաստի սերվերային սարքավորումներ պրոցեսորների տեղադրման համար։ Գործարանը զգալի տեխնոլոգիական կլաստեր կստեղծի երկրում՝ խթանելով արհեստական բանականության և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացումը։

Firebird to invest $4 billion in AI factory construction in Armenia
American startup prepares to supply servers and GPUs, service launch scheduled for the second half of the year
American startup Firebird has begun preparations for the construction of a large AI factory in Armenia worth $4 billion. According to the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, construction work will start in the near future: the company has already purchased a plot of land for the factory, and procedures for obtaining permits and preparatory work are underway.
The first batch of server equipment and graphics processing units (GPUs) will be delivered to the country within two months, assembled, and placed on the site. Firebird plans to start providing AI services in the second half of 2026. The necessary export permits and licenses for the first two stages of construction have already been obtained for the project.
Hayrapetyan emphasized that the startup has agreements with NVIDIA for the supply of GPUs and with Dell, which will prepare server equipment for the installation of processors. The factory will create a significant technological cluster in the country, stimulating the development of artificial intelligence and the IT sector of Armenia.