Հայաստանում գործում է ավելի քան 12 հազար ՏՏ ընկերություն
2025 թվականի դրությամբ Հայաստանում հաշվվում է 12 026 ՏՏ ընկերություն, որտեղ աշխատում է 41 431 մասնագետ, հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2017 թվականին երկրում գործում էր ընդամենը 650 ընկերություն, իսկ աշխատակիցների թիվը հասնում էր 15 350-ի։ Այսպիսով, ութ տարում ոլորտն աճել է գրեթե 19 անգամ՝ ըստ ընկերությունների քանակի, և 2,6 անգամ՝ ըստ մասնագետների թվի։
ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը 2025 թվականին գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը՝ 3,2 անգամ ավելանալով 2017 թվականի համեմատ, իսկ արտահանումը հասել է 711,5 միլիարդ դրամի, ինչը 5,2 անգամ գերազանցում է 2017 թվականի ցուցանիշը։ Հայրապետյանը նշել է, որ ոլորտի աճին աջակցում է ընկերությունների թվի ընդլայնումը և որակավորված կադրերի ավելացումը, ինչպես նաև միջազգային շուկաներ ակտիվ մուտքը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ՏՏ-ի զարգացումը դարձել է Հայաստանի տնտեսության առանցքային շարժիչ ուժը՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և ամրապնդելով երկրի դիրքերը որպես տեխնոլոգիաների և թվային նորարարությունների ոլորտում բարձր ներուժ ունեցող տարածաշրջան։

More than 12,000 IT companies operate in Armenia
As of 2025, there are 12,026 IT companies in Armenia, employing 41,431 specialists, according to the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan. For comparison, in 2017, there were only 650 companies in the country, with a total of 15,350 employees. Thus, in eight years, the industry has grown almost 19 times in terms of the number of companies and 2.6 times in terms of the number of specialists.
The turnover of the IT sector in 2025 exceeded 1 trillion drams, a 3.2-fold increase compared to 2017, and exports reached 711.5 billion drams, which is 5.2 times higher than the 2017 figure. Ayrapetyan noted that the growth of the industry is supported by the expansion of the number of companies and the increase in qualified personnel, as well as active entry into international markets.
The Minister emphasized that the development of IT has become a key driver of the Armenian economy, creating new jobs and strengthening the country's position as a region with high potential in the field of technology and digital innovation.