Հայաստանում գործում է ավելի քան 12 հազար ՏՏ ընկերություն
2025 թվականի դրությամբ Հայաստանում հաշվվում է 12 026 ՏՏ ընկերություն, որտեղ աշխատում է 41 431 մասնագետ, հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2017 թվականին երկրում գործում էր ընդամենը 650 ընկերություն, իսկ աշխատակիցների թիվը հասնում էր 15 350-ի։ Այսպիսով, ութ տարում ոլորտն աճել է գրեթե 19 անգամ՝ ըստ ընկերությունների քանակի, և 2,6 անգամ՝ ըստ մասնագետների թվի։
ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը 2025 թվականին գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը՝ 3,2 անգամ ավելանալով 2017 թվականի համեմատ, իսկ արտահանումը հասել է 711,5 միլիարդ դրամի, ինչը 5,2 անգամ գերազանցում է 2017 թվականի ցուցանիշը։ Հայրապետյանը նշել է, որ ոլորտի աճին աջակցում է ընկերությունների թվի ընդլայնումը և որակավորված կադրերի ավելացումը, ինչպես նաև միջազգային շուկաներ ակտիվ մուտքը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ՏՏ-ի զարգացումը դարձել է Հայաստանի տնտեսության առանցքային շարժիչ ուժը՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և ամրապնդելով երկրի դիրքերը որպես տեխնոլոգիաների և թվային նորարարությունների ոլորտում բարձր ներուժ ունեցող տարածաշրջան։

В Армении работает более 12 тыс. ИТ-компаний
По состоянию на 2025 год в Армении насчитывается 12 026 ИТ-компаний, в которых работают 41 431 специалист, сообщил министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян. Для сравнения, в 2017 году в стране действовало всего 650 компаний, а численность сотрудников достигала 15 350 человек. Таким образом, за восемь лет отрасль выросла почти в 19 раз по количеству компаний и в 2,6 раза по числу специалистов.
Оборот ИТ-сектора в 2025 году превысил 1 трлн драмов, увеличившись в 3,2 раза по сравнению с 2017 годом, а экспорт достиг 711,5 млрд драмов, что в 5,2 раза больше показателя 2017 года. Айрапетян отметил, что рост отрасли поддерживается расширением числа компаний и увеличением квалифицированных кадров, а также активным выходом на международные рынки.
Министр подчеркнул, что развитие ИТ стало ключевым драйвером экономики Армении, создавая новые рабочие места и укрепляя позиции страны как региона с высоким потенциалом в сфере технологий и цифровых инноваций.