Հայաստանը 120 միլիոն դոլար կներգրավի յոթ զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար
Հայաստանը վավերացրել է տարածաշրջաններում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ուղղված վարկային համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը։
Ծրագրի ֆինանսավորումը կկազմի 120 միլիոն դոլար. 100 միլիոնը տրամադրում է Համաշխարհային բանկը, ևս 20 միլիոնը կապահովի երկրի կառավարությունը համաֆինանսավորման ձևաչափով։
Ծրագիրը կընդգրկի յոթ զբոսաշրջային կլաստերներ՝ Արենի, Դիլիջան, Դվին, Գյումրի, Ջերմուկ, Գորիս և Եղեգիս։ Մասնավորապես, Գյումրիում նախատեսվում է վերականգնել քաղաքային այգին և գործարկել նոր բիզնես նախաձեռնություններ պետական-մասնավոր գործընկերության մոդելով։
Առանձնակի ուշադրություն է դարձվում «Շիրակ» օդանավակայանի ներուժին՝ որպես միջազգային ավիահաղորդակցության ընդլայնման հարթակ։ Այժմ այնտեղից չվերթներ են իրականացվում դեպի Կիպրոս, հետագայում դիտարկվում է ուղղություններ բացել դեպի Իտալիա։

Armenia to attract $120 million for the development of seven tourist clusters
Armenia has ratified a loan agreement aimed at modernizing tourism infrastructure in the regions. This was announced by the head of the Tourism Committee of Armenia, Lusine Gevorgyan.
The project funding will amount to $120 million: $100 million is provided by the World Bank, and another $20 million will be provided by the government in the form of co-financing.
The program will cover seven tourist clusters — Areni, Dilijan, Dvin, Gyumri, Jermuk, Goris, and Yeghegis. In Gyumri, in particular, the restoration of the city park and the launch of new business initiatives based on the public-private partnership model are planned.
Special attention is paid to the potential of Shirak Airport as a platform for expanding international air traffic. Currently, flights to Cyprus are operated from it, and the opening of destinations to Italy is being considered in the future.