Հայաստանը 120 միլիոն դոլար կներգրավի յոթ զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար
Հայաստանը վավերացրել է տարածաշրջաններում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ուղղված վարկային համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը։
Ծրագրի ֆինանսավորումը կկազմի 120 միլիոն դոլար. 100 միլիոնը տրամադրում է Համաշխարհային բանկը, ևս 20 միլիոնը կապահովի երկրի կառավարությունը համաֆինանսավորման ձևաչափով։
Ծրագիրը կընդգրկի յոթ զբոսաշրջային կլաստերներ՝ Արենի, Դիլիջան, Դվին, Գյումրի, Ջերմուկ, Գորիս և Եղեգիս։ Մասնավորապես, Գյումրիում նախատեսվում է վերականգնել քաղաքային այգին և գործարկել նոր բիզնես նախաձեռնություններ պետական-մասնավոր գործընկերության մոդելով։
Առանձնակի ուշադրություն է դարձվում «Շիրակ» օդանավակայանի ներուժին՝ որպես միջազգային ավիահաղորդակցության ընդլայնման հարթակ։ Այժմ այնտեղից չվերթներ են իրականացվում դեպի Կիպրոս, հետագայում դիտարկվում է ուղղություններ բացել դեպի Իտալիա։

Армения привлечёт $120 млн на развитие семи туристических кластеров
Армения ратифицировала кредитное соглашение, направленное на модернизацию туристической инфраструктуры в регионах. Об этом сообщила глава Комитет по туризму Армении Лусине Геворгян.
Финансирование проекта составит 120 млн долларов: 100 млн предоставляет Всемирный банк, ещё 20 млн обеспечит правительство страны в формате софинансирования.
Программа охватит семь туристических кластеров — Арени, Дилижан, Двин, Гюмри, Джермук, Горис и Егегис. В Гюмри, в частности, запланированы восстановление городского парка и запуск новых бизнес-инициатив по модели государственно-частного партнёрства.
Отдельное внимание уделяется потенциалу Аэропорт Ширак как площадки для расширения международного авиасообщения. Сейчас из него выполняются рейсы на Кипр, в дальнейшем рассматривается открытие направлений в Италию.