Հայաստանի տնտեսությունը. Երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 7,2%-ով և գերազանցել 11,3 տրլն դրամը
2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը վստահ աճ է գրանցել։ Վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներով՝ երկրի ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով՝ գերազանցելով 11,3 տրլն դրամի սահմանագիծը։ Մեկ շնչի հաշվով դա կազմում է 3 666 540 դրամ, կամ մոտ 9 474 դոլար և 8 393 եվրո։ Աճին ամենամեծ ներդրումն ունեցել են շինարարությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և ֆինանսական ոլորտը, որոնք ավելացել են 14%-ից մինչև 21%։
Վերլուծաբանները նշում են, որ եռամսյակային դինամիկան կայուն է եղել. առաջին եռամսյակում աճը կազմել է 5,2%, երկրորդում՝ 6,4%, երրորդում՝ 6,2%, իսկ վերջին եռամսյակում ցուցանիշները կտրուկ աճել են մինչև 9,8%։ Բացի առաջատար ճյուղերից, երկնիշ աճի են հասել նաև վարչարարությունը և էներգետիկան, մինչդեռ գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը և ծառայությունները ցույց են տվել չափավոր աճ։
Անկում է գրանցվել միայն կրթության և տնային տնտեսությունների գործունեության ոլորտներում՝ որպես գործատուներ։ Ընդհանուր առմամբ, տնտեսական պատկերը վկայում է երկրի հավասարակշռված զարգացման և հայկական տնտեսության պատրաստակամության մասին՝ դիմակայելու նոր մարտահրավերներին, խթանելով ներդրումները և ամրապնդելով դիրքերը միջազգային ասպարեզում։

Armenian Economy: Country's GDP Grew by 7.2% and Exceeded 11.3 Trillion Drams
In 2025, the Armenian economy demonstrated strong growth. According to preliminary data from the Statistical Committee, the country's GDP increased by 7.2% compared to the previous year, exceeding 11.3 trillion drams. This amounts to 3,666,540 drams per capita, or approximately $9,474 and €8,393. The largest contributions to growth came from construction, information technology, and the financial sector, which added between 14% and 21%.
Analysts note that the dynamics were stable across the quarters: growth was 5.2% in the first quarter, 6.4% in the second, 6.2% in the third, and in the last quarter, the figures soared to 9.8%. In addition to the leading industries, double-digit gains were achieved in administration and energy, while agriculture, industry, and services showed moderate growth.
The decline was recorded only in education and the activities of households as employers. Overall, the economic picture indicates a balanced development of the country and the readiness of the Armenian economy for new challenges, stimulating investment and strengthening its position in the international arena.