ԵՄ-ն ավելի քան 200 միլիոն եվրո է հատկացնում Հայաստանին
Եվրոպական միությունը հաստատել է Հայաստանին 202,5 միլիոն եվրոյի օգնության փաթեթի տրամադրումը՝ պատմության մեջ առաջին համատեղ գագաթնաժողովի նախաշեմին։ Աշխատանքային այցի շրջանակներում ԵՄ ներկայացուցիչները գնահատել են նոր ռազմավարական օրակարգի մշակման առաջընթացը, քննարկել տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային փոխկապակցվածությունը, ինչպես նաև աջակցություն հայտնել «Խաղաղության խաչմերուկ» հայկական նախաձեռնությանը։
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը համաձայնեցրել են առևտրի և շարժունակության առաջնահերթ ծրագրերին աջակցելու տարբերակները։ Ֆինանսավորումն իրականացվում է Հայաստանի կայունության և զարգացման բարձրացման ծրագրի միջոցով, որի երկրորդ տրանշը՝ 202,5 միլիոն եվրո, հաստատվել է երկրի կառավարության հետ համատեղ։ Նման աջակցության մասին ավելի վաղ հայտարարել էր ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը։
ԵՄ-ն, բացի ենթակառուցվածքային ծրագրերից, հաստատել է ուշադրությունը Հայաստանի «ժողովրդավարական կայունությանը», ներառյալ առաջիկա ընտրական գործընթացի պաշտպանությունը։ Նոր ռազմավարական օրակարգը հիմնված է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) վրա՝ բացելով տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում համագործակցության ուժեղացման հեռանկարները։

ЕС выделяет Армении более €200 млн
Европейский союз подтвердил предоставление Армении пакета помощи на €202,5 млн в преддверии первого в истории совместного саммита. В рамках рабочей поездки представители ЕС оценили прогресс в разработке новой стратегической повестки, обсудили транспортную, энергетическую и цифровую взаимосвязь, а также выразили поддержку армянской инициативе «Перекресток мира».
В ходе переговоров стороны согласовали варианты поддержки приоритетных проектов в торговле и мобильности. Финансирование осуществляется через План повышения устойчивости и развития Армении, второй транш в €202,5 млн был утверждён совместно с правительством страны. Подобная поддержка ранее анонсировалась комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Кроме инфраструктурных проектов, ЕС подтвердил внимание к «демократической устойчивости» Армении, включая защиту предстоящего избирательного процесса. Новая стратегическая повестка базируется на Всеобъемлющем и расширенном соглашении о партнерстве между ЕС и Арменией (CEPA), открывая перспективы для усиления сотрудничества на региональном и международном уровнях.