Հայաստանում կվերանայեն էլեկտրական մեքենաների հարկի հաշվարկման կարգը
Իշխանությունները փոփոխություններ են նախապատրաստում էլեկտրական մեքենաների գույքահարկի հաշվարկման մեխանիզմում։ Որոշման նախագիծն արդեն շրջանառության մեջ է, և, ինչպես հայտնել է էկոնոմիկայի հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը, այն կընդունվի մեկ ամսվա ընթացքում։
Ճշգրտումների պատճառը տարածված խնդիրն է. էլեկտրական մեքենաների փաստաթղթերում հաճախ նշվում է շարժիչի չափազանցված հզորությունը։ Արդյունքում, սեփականատերերը ստիպված են լինում վճարովի փորձաքննություն անցնել և լրացուցիչ վկայականներ ձևակերպել՝ իրական բնութագրերը հաստատելու և հարկի վերահաշվարկմանը հասնելու համար։
Փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո.
— հզորության ցուցանիշը կգրանցվի համապատասխանության սերտիֆիկատում, ինչը կազատի լրացուցիչ փորձաքննությունների անհրաժեշտությունից; — հարկը կսկսեն հաշվարկել ելնելով փաստացի հզորությունից, այլ ոչ թե չափազանցված տվյալներից։
Նոր կանոնները կտարածվեն 2026 թվականի հարկի վրա (այն պետք է վճարել մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 1-ը) և հետագա ժամանակահատվածների վրա։ Մինչև փոփոխությունների հաստատումը, Թունյանը ընդգծել է, որ վճարման հարցում շտապել պետք չէ։

В Армении пересмотрят порядок расчёта налога на электромобили
Власти готовят изменения в механизм начисления налога на имущество для электромобилей. Проект решения уже находится в обращении и, как сообщил зампред парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян, будет принят в течение месяца.
Поводом для корректировок стала распространённая проблема: в документации на электрокары нередко указывается завышенная мощность двигателя. В результате владельцам приходится проходить платные экспертизы и оформлять дополнительные сертификаты, чтобы подтвердить реальные характеристики и добиться пересчёта налога.
После вступления поправок в силу:
— показатель мощности будет фиксироваться в сертификате соответствия, что избавит от необходимости дополнительных экспертиз; — налог начнут рассчитывать исходя из фактической мощности, а не по завышенным данным.
Новые правила распространятся на налог за 2026 год (оплатить его нужно до 1 декабря 2026 года) и на последующие периоды. До утверждения изменений спешить с уплатой не требуется, подчеркнул Тунян.