Հայաստանում կվերանայեն էլեկտրական մեքենաների հարկի հաշվարկման կարգը
Իշխանությունները փոփոխություններ են նախապատրաստում էլեկտրական մեքենաների գույքահարկի հաշվարկման մեխանիզմում։ Որոշման նախագիծն արդեն շրջանառության մեջ է, և, ինչպես հայտնել է էկոնոմիկայի հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը, այն կընդունվի մեկ ամսվա ընթացքում։
Ճշգրտումների պատճառը տարածված խնդիրն է. էլեկտրական մեքենաների փաստաթղթերում հաճախ նշվում է շարժիչի չափազանցված հզորությունը։ Արդյունքում, սեփականատերերը ստիպված են լինում վճարովի փորձաքննություն անցնել և լրացուցիչ վկայականներ ձևակերպել՝ իրական բնութագրերը հաստատելու և հարկի վերահաշվարկմանը հասնելու համար։
Փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո.
— հզորության ցուցանիշը կգրանցվի համապատասխանության սերտիֆիկատում, ինչը կազատի լրացուցիչ փորձաքննությունների անհրաժեշտությունից; — հարկը կսկսեն հաշվարկել ելնելով փաստացի հզորությունից, այլ ոչ թե չափազանցված տվյալներից։
Նոր կանոնները կտարածվեն 2026 թվականի հարկի վրա (այն պետք է վճարել մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 1-ը) և հետագա ժամանակահատվածների վրա։ Մինչև փոփոխությունների հաստատումը, Թունյանը ընդգծել է, որ վճարման հարցում շտապել պետք չէ։

Law to be adopted within a month
Authorities are preparing changes to the mechanism for calculating property tax for electric vehicles. The draft decision is already in circulation and, according to Babken Tunyan, Deputy Chairman of the Parliamentary Commission on Economic Affairs, will be adopted within a month.
The reason for the adjustments is a common problem: the documentation for electric vehicles often indicates an inflated engine power. As a result, owners have to undergo paid examinations and obtain additional certificates to confirm the actual characteristics and achieve a recalculation of the tax.
After the amendments come into force:
— the power indicator will be recorded in the certificate of conformity, which will eliminate the need for additional examinations; — the tax will be calculated based on the actual power, and not on inflated data.
The new rules will apply to the tax for 2026 (it must be paid before December 1, 2026) and subsequent periods. There is no need to rush to pay before the changes are approved, Tunyan emphasized.