Երևանում "Աջափնյակ" մետրոյի կայարանի կառուցումը հետաձգվում է
Առաջին փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը հայտնել է, որ մրցույթի հայտարարումը հնարավոր է կամ 2026 թվականին, կամ 2027-ին, քանի որ նախապատրաստական փուլն ու նախագծի փորձաքննություններն ի վերջո ավարտվել են:
Ավելի վաղ կառուցման մեկնարկի ժամկետները բազմիցս հետաձգվել էին. սկզբում աշխատանքները նախատեսվում էր սկսել 2024 թվականին, այնուհետև տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջին և արդեն 2026 թվականին: Ընդունվել է, որ նախագծի փորձաքննությունը տևել է ավելի երկար, քան սպասվում էր, սակայն այժմ մրցույթի մեկնարկի համար խոչընդոտներ չկան:
Կայարանի ծրագրի իրականացման համար քաղաքային բյուջեն 2025 թվականին կազմել է 9,6 միլիարդ դրամ, սակայն ավելի ուշ գումարը կրճատվել է մինչև 1,4 միլիարդ դրամ։ Միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների գնմանը, ինչը նույնպես հետաձգել է մետրոյի ֆինանսավորումը:

Construction of the "Ajapnyak" metro station in Yerevan is being postponed
Yerevan City Hall named the tentative timeframe for holding the tender for the construction of the new "Ajapnyak" metro station.
First Vice Mayor Armen Pambukhchyan reported that the tender could be announced either in 2026 or in 2027, since the preparatory stage and project reviews have finally been completed.
Previously, the timeline for the start of construction was postponed repeatedly: initially, the work was planned to begin in 2024, then it was moved to the end of 2025 and later to 2026. It has been acknowledged that the project review took more time than expected, but now there are no obstacles to launching the tender.
The city budget for implementing the station program in 2025 amounted to 9.6 billion drams, but later the sum was reduced to 1.4 billion drams. Part of the funds was allocated to the purchase of 45 new 12-meter trolleybuses, which also delayed metro financing.