Երևանում "Աջափնյակ" մետրոյի կայարանի կառուցումը հետաձգվում է
Առաջին փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը հայտնել է, որ մրցույթի հայտարարումը հնարավոր է կամ 2026 թվականին, կամ 2027-ին, քանի որ նախապատրաստական փուլն ու նախագծի փորձաքննություններն ի վերջո ավարտվել են:
Ավելի վաղ կառուցման մեկնարկի ժամկետները բազմիցս հետաձգվել էին. սկզբում աշխատանքները նախատեսվում էր սկսել 2024 թվականին, այնուհետև տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջին և արդեն 2026 թվականին: Ընդունվել է, որ նախագծի փորձաքննությունը տևել է ավելի երկար, քան սպասվում էր, սակայն այժմ մրցույթի մեկնարկի համար խոչընդոտներ չկան:
Կայարանի ծրագրի իրականացման համար քաղաքային բյուջեն 2025 թվականին կազմել է 9,6 միլիարդ դրամ, սակայն ավելի ուշ գումարը կրճատվել է մինչև 1,4 միլիարդ դրամ։ Միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների գնմանը, ինչը նույնպես հետաձգել է մետրոյի ֆինանսավորումը:

Строительство станции метро «Ачапняк» в Ереване откладывается
Мэрия Ереван назвала ориентировочные сроки проведения тендера на строительство новой станции метро «Ачапняк».
Первый вице-мэр Армен Памбухчян сообщил, что объявление тендера возможно либо в 2026 году, либо в 2027-м, поскольку подготовительный этап и экспертизы проекта наконец завершены.
Ранее сроки запуска строительства неоднократно переносились: изначально работы планировалось начать в 2024 году, затем переносили на конец 2025-го и уже на 2026-й. Признано, что экспертиза проекта заняла больше времени, чем ожидалось, но теперь препятствий для старта тендера нет.
Городской бюджет на реализацию программы станции в 2025 году составлял 9,6 млрд драмов, однако позже сумма сократилась до 1,4 млрд драмов. Часть средств была направлена на закупку 45 новых троллейбусов длиной 12 метров, что также задержало финансирование метро.