ԵՄ-ն ուղղակի ռիսկեր չի հայտնաբերել, սակայն հայկական ավիաընկերությունները դեռևս "սև ցուցակում" են
ԵՄ փորձագետների կողմից Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե և մի շարք տեղական ավիաընկերություններ կատարած գնահատման այցի արդյունքում թռիչքների անվտանգության վրա ուղղակիորեն ազդող խախտումներ չեն հայտնաբերվել։ Այս մասին հայտնել են Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում։
Սակայն 2025 թվականի աշնանային աուդիտը թերություններ է արձանագրել վերահսկողության և սերտիֆիկացման ոլորտում, ինչպես նաև որակի ապահովման համակարգի թերի ներդրում։ Գերատեսչությունում ընդգծում են, որ այս դիտողությունները կապված չեն 2020 թվականին հայտնաբերված խնդիրների հետ։
Չնայած ուղղակի սպառնալիքների բացակայությանը, Հայաստանը դեռևս մնում է ԵՄ սահմանափակումների ցանկում։ 2020 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովը հայկական ավիաընկերություններին ներառել է այսպես կոչված «սև ցուցակում»։
Հայկական կողմն արդեն ներկայացրել է հայտնաբերված թերությունների վերացման ծրագիր։ Մի շարք միջոցառումներ իրականացվել են, շարունակվում է նորմատիվային բազայի ճշգրտումը և կադրային կազմի ընդլայնումը։ Ծրագրի քննարկումից և հավանությունից հետո ԵՄ-ն կորոշի նոր ստուգայցի ժամկետները։

EU Found No Direct Risks, but Armenian Airlines Are Still on the "Black List"
Following an assessment visit by EU experts to the Civil Aviation Committee of Armenia and a number of local airlines, no violations directly affecting flight safety were identified. This was reported by the Civil Aviation Committee of Armenia.
However, the autumn 2025 audit recorded shortcomings in the area of supervision and certification, as well as incomplete implementation of the quality assurance system. The department emphasizes that these comments are not related to the problems identified in 2020.
Despite the absence of direct threats, Armenia still remains on the EU's list of restrictions. In 2020, the European Commission included Armenian airlines on the so-called "black list".
The Armenian side has already submitted a plan to eliminate the identified shortcomings. Some measures have been implemented, and the regulatory framework is being adjusted and the staffing is being expanded. After reviewing and approving the plan, the EU will determine the timing of a new inspection visit.