ԵՄ-ն ուղղակի ռիսկեր չի հայտնաբերել, սակայն հայկական ավիաընկերությունները դեռևս "սև ցուցակում" են
ԵՄ փորձագետների կողմից Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե և մի շարք տեղական ավիաընկերություններ կատարած գնահատման այցի արդյունքում թռիչքների անվտանգության վրա ուղղակիորեն ազդող խախտումներ չեն հայտնաբերվել։ Այս մասին հայտնել են Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում։
Սակայն 2025 թվականի աշնանային աուդիտը թերություններ է արձանագրել վերահսկողության և սերտիֆիկացման ոլորտում, ինչպես նաև որակի ապահովման համակարգի թերի ներդրում։ Գերատեսչությունում ընդգծում են, որ այս դիտողությունները կապված չեն 2020 թվականին հայտնաբերված խնդիրների հետ։
Չնայած ուղղակի սպառնալիքների բացակայությանը, Հայաստանը դեռևս մնում է ԵՄ սահմանափակումների ցանկում։ 2020 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովը հայկական ավիաընկերություններին ներառել է այսպես կոչված «սև ցուցակում»։
Հայկական կողմն արդեն ներկայացրել է հայտնաբերված թերությունների վերացման ծրագիր։ Մի շարք միջոցառումներ իրականացվել են, շարունակվում է նորմատիվային բազայի ճշգրտումը և կադրային կազմի ընդլայնումը։ Ծրագրի քննարկումից և հավանությունից հետո ԵՄ-ն կորոշի նոր ստուգայցի ժամկետները։

ЕС не нашёл прямых рисков, но армянские авиакомпании всё ещё в «чёрном списке»
По итогам оценочного визита экспертов ЕС в Комитет гражданской авиации Армении и ряд местных авиакомпаний нарушений, напрямую влияющих на безопасность полётов, выявлено не было. Об этом сообщили в Комитете гражданской авиации Армении.
Однако осенний аудит 2025 года зафиксировал недочёты в сфере надзора и сертификации, а также неполное внедрение системы обеспечения качества. В ведомстве подчёркивают, что эти замечания не связаны с проблемами, выявленными в 2020 году.
Несмотря на отсутствие прямых угроз, Армения по-прежнему остаётся в перечне ограничений ЕС. В 2020 году Европейская комиссия включила армянские авиакомпании в так называемый «чёрный список».
Армянская сторона уже представила план по устранению выявленных недостатков. Часть мер реализована, продолжается корректировка нормативной базы и расширение кадрового состава. После рассмотрения и одобрения плана ЕС определит сроки нового инспекционного визита.