Դեպի Դիլիջան մոտենալիս կկառուցվի նոր թունել՝ 80 միլիոն եվրո արժողությամբ
Հայաստանում ավարտվել է Սևան-Դիլիջան հատվածում նոր թունելի նախագծումը։ Այն կանցկացվի գործող թունելին զուգահեռ, իսկ նրա պորտալները կտեղադրվեն գոյություն ունեցող կառույցից մոտ 50 մ հեռավորության վրա։ Նոր օբյեկտի շահագործման հանձնումից հետո հին թունելը կվերասարքավորվի որպես տարհանման թունել, ինչը կբարձրացնի անվտանգության մակարդակն այդ ուղղությամբ։
Նախագծի գնահատված արժեքը կազմում է 70–80 միլիոն եվրո։ Ֆինանսավորումը նախատեսվում է ներգրավել Ասիական զարգացման բանկի հետ նոր վարկային համաձայնագրի շրջանակներում։ Փաստաթղթերի մշակմամբ զբաղվել է ավստրիական ընկերությունը։
Իրականացման ժամկետը գնահատվում է 4–4,5 տարի։ Մրցույթի հայտարարումը սպասվում է 2026 թվականի 2-րդ կեսին, իսկ շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսված է 2027 թվականի 2-րդ կեսին։ Նոր թունելը կհամապատասխանի ԵՄ ստանդարտներին, ինչը պետք է բարձրացնի երկրի առանցքային երթուղիներից մեկի թողունակությունն ու անվտանգությունը։

На подъезде к Дилижану появится новый тоннель за €80 млн
В Армении завершено проектирование нового тоннеля на участке Севан–Дилижан. Он будет проложен параллельно действующему, а его порталы разместят примерно в 50 м от существующего сооружения. После ввода нового объекта в эксплуатацию старый тоннель переоборудуют под эвакуационный, что повысит уровень безопасности на этом направлении.
Оценочная стоимость проекта составляет €70–80 млн. Финансирование планируется привлечь в рамках нового кредитного соглашения с Азиатский банк развития. Разработкой документации занималась австрийская компания.
Срок реализации оценивается в 4–4,5 года. Объявление тендера ожидается во 2 половине 2026 года, а начало строительных работ намечено на 2 половину 2027 года. Новый тоннель будет соответствовать стандартам ЕС, что должно повысить пропускную способность и безопасность одного из ключевых маршрутов страны.