Երևան է ժամանել Ավտոմոբիլային միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) պատվիրակությունը՝ սպորտի գծով գլխավոր քարտուղար Վալերիո Իակկիցցիի գլխավորությամբ, որպեսզի քննարկի Հայաստանում ավտոսպորտի հեռանկարները։ Երկրի էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Պապոյանի հետ հանդիպման հիմնական թեման ավտոսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու միջազգային մրցումների անցկացման համար պայմանների ստեղծումն էր։
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են ուղիներ՝ ներդրումներ ներգրավելու մայրուղիների և հարակից օբյեկտների կառուցման, ինչպես նաև երիտասարդ մարզիկներին աջակցելու և մասնագետներ պատրաստելու ծրագրերի համար։ Քննարկվել են Հայաստանի ինտեգրման տարբերակները միջազգային ավտոարշավների օրացույցում, ներառյալ Formula 1-ի պոտենցիալ փուլերը։
Փորձագետները նշում են, որ այս նախաձեռնությունների իրականացումը կարող է երկիրը դարձնել ավտոսպորտի նկատելի կենտրոն տարածաշրջանում՝ բացելով նոր հնարավորություններ բիզնեսի և զբոսաշրջության համար։ Նախագծերի վերաբերյալ վերջնական որոշումները սպասվում են Հայաստանի ենթակառուցվածքների և ներդրումային ներուժի մանրամասն վերլուծությունից հետո։

В Ереван прибыла делегация Международной автомобильной федерации (FIA) во главе с генеральным секретарём по спорту Валерио Иаккицци, чтобы обсудить перспективы автоспорта в Армении. Основной темой встречи с министром экономики страны Ваграмом Папояном стало развитие автоспортивной инфраструктуры и создание условий для проведения международных соревнований.
В ходе переговоров стороны рассмотрели возможности привлечения инвестиций для строительства трасс и сопутствующих объектов, а также программы поддержки молодых спортсменов и подготовки специалистов. Обсуждались варианты интеграции Армении в календарь международных автогонок, включая потенциальные этапы Formula 1.
Эксперты отмечают, что реализация этих инициатив может сделать страну заметным центром автоспорта в регионе, открывая новые возможности для бизнеса и туризма. Окончательные решения по проектам ожидаются после детального анализа инфраструктуры и инвестпотенциала Армении.