Երևան է ժամանել Ավտոմոբիլային միջազգային ֆեդերացիայի (FIA) պատվիրակությունը՝ սպորտի գծով գլխավոր քարտուղար Վալերիո Իակկիցցիի գլխավորությամբ, որպեսզի քննարկի Հայաստանում ավտոսպորտի հեռանկարները։ Երկրի էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Պապոյանի հետ հանդիպման հիմնական թեման ավտոսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու միջազգային մրցումների անցկացման համար պայմանների ստեղծումն էր։
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են ուղիներ՝ ներդրումներ ներգրավելու մայրուղիների և հարակից օբյեկտների կառուցման, ինչպես նաև երիտասարդ մարզիկներին աջակցելու և մասնագետներ պատրաստելու ծրագրերի համար։ Քննարկվել են Հայաստանի ինտեգրման տարբերակները միջազգային ավտոարշավների օրացույցում, ներառյալ Formula 1-ի պոտենցիալ փուլերը։
Փորձագետները նշում են, որ այս նախաձեռնությունների իրականացումը կարող է երկիրը դարձնել ավտոսպորտի նկատելի կենտրոն տարածաշրջանում՝ բացելով նոր հնարավորություններ բիզնեսի և զբոսաշրջության համար։ Նախագծերի վերաբերյալ վերջնական որոշումները սպասվում են Հայաստանի ենթակառուցվածքների և ներդրումային ներուժի մանրամասն վերլուծությունից հետո։

A delegation from the Fédération Internationale de l'Automobile (FIA), led by Secretary General for Sport, Valerio Iacchizzi, has arrived in Yerevan to discuss the prospects for motorsport in Armenia. The main topic of the meeting with the country's Minister of Economy, Vahram Papoyan, was the development of motorsport infrastructure and the creation of conditions for holding international competitions.
During the negotiations, the parties considered the possibilities of attracting investments for the construction of tracks and related facilities, as well as programs to support young athletes and train specialists. Options for integrating Armenia into the calendar of international auto races, including potential Formula 1 stages, were discussed.
Experts note that the implementation of these initiatives could make the country a prominent center for motorsport in the region, opening up new opportunities for business and tourism. Final decisions on the projects are expected after a detailed analysis of Armenia's infrastructure and investment potential.