Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել խստացնել ավտոմեքենաներում գազի բալոնների տեխնիկական զննման պահանջները։ Փետրվարի 26-ին կառավարության նիստում պարզաբանվել է, որ մասնագիտացված լաբորատորիաներում բալոնների ստուգումն ու սերտիֆիկացումն այժմ կձայնագրվի տեսանյութով, իսկ ձայնագրությունները պետք է պահվեն առնվազն վեց ամիս։
Ավելի վաղ սեղմված գազով աշխատող ավտոմեքենաների սեփականատերերը պարտավոր էին լաբորատոր ստուգումներ անցնել երկու տարին մեկ։ Նոր միջոցները խստացնում են հսկողությունը. ավտոլցակայանները չեն կարողանա սպասարկել արդիական ստուգում չանցած մեքենաներին, իսկ սերտիֆիկացման կանոնների պահպանումը կստուգի Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմինը։
Այսպիսով, Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են բարձրացնել գազի բալոններով ավտոմեքենաների շահագործման անվտանգությունը և նվազագույնի հասցնել անսարք գազային համակարգերի հետ կապված վթարների և հրդեհների վտանգը։

Правительство Армения приняло решение ужесточить требования к техническому осмотру газовых баллонов в машинах. На конференции кабинета министров 26 февраля уточнили, что проверка и сертификация баллонов в специализированных лабораториях теперь будет фиксироваться на видео, а записи должны храниться не менее шести месяцев.
Ранее владельцы автомобилей на сжатом газе обязаны были проходить лабораторные проверки раз в два года. Новые меры усиливают контроль: автозаправочные станции не смогут обслуживать машины без актуальной проверки, а соблюдение правил сертификации будет проверять Инспекционный орган по градостроительству, технической и пожарной безопасности.
Таким образом, власти Армении стремятся повысить безопасность эксплуатации автомобилей с газовыми баллонами и минимизировать риск аварий и возгораний, связанных с неисправными газовыми системами.