Հայաստանում կխստացվի ավտոմեքենա վարելու իրավունք չունեցող վարորդների նկատմամբ հսկողությունը
Նոր համակարգը առանց ավելորդ բյուրոկրատիայի կկապի Առողջապահության նախարարության և ՆԳՆ տվյալների բազաները
Հայաստանում կխստացվի ավտոմեքենա վարելու իրավունք չունեցող քաղաքացիների նկատմամբ հսկողությունը: Ազգային ժողովի հանձնաժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել կառավարության առաջարկած «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններին:
Ինչպես պարզաբանել է ՆԳՆ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը, ներկայումս վարորդական իրավունքի գործողության դադարեցումը տեղի է ունենում մի շարք հիմքերով՝ սեփականատիրոջ մահ, անգործունակության ճանաչում, դատական կարգով իրավունքից զրկում, ինչպես նաև հաստատված թմրամոլություն կամ հոգեկան խանգարումներ՝ բժշկական եզրակացության հիման վրա: Նոր մեխանիզմը թղթային տեղեկանքները կփոխարինի տվյալների ավտոմատ փոխանակմամբ:
Բժշկական սահմանափակումների մասին տեղեկատվությունը «Արմմեդ» համակարգից ուղղակիորեն կմուտքագրվի ՆԳՆ էլեկտրոնային ռեգիստր: Հենց որ բազայում հայտնվեն տրանսպորտային միջոց վարելու արգելքի մասին տեղեկություններ, վարելու իրավունքը ավտոմատ կերպով կդադարեցվի: Բազան կթարմացվի յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ: Վերջին 4 տարում արձանագրվել է առանց իրավունքի մեքենա վարելու 2370 դեպք՝ տարեկան մոտ 600:

В Армении будет ужесточен контроль за водителями, не имеющими права на вождение автомобилями
В Армения усилят контроль за гражданами, не имеющими права управлять автомобилем. Комиссия Национального Собрания одобрила во втором и окончательном чтении поправки к закону «Об обеспечении безопасности дорожного движения», предложенные правительством.
Как пояснил замглавы МВД Армен Казарян, сейчас прекращение действия водительских прав происходит по ряду оснований: смерть владельца, признание недееспособности, судебное лишение прав, а также подтверждённая наркозависимость или психические расстройства — на основе медицинского заключения. Новый механизм заменит бумажные справки автоматическим обменом данными.
Информация о медицинских ограничениях будет поступать из системы «Арммед» напрямую в электронный реестр МВД. Как только в базе появятся сведения о запрете на вождение, право управления прекратится автоматически. База станет обновляться каждые 6 месяцев. За последние 4 года зафиксировано 2370 случаев езды без прав — около 600 ежегодно.